Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Základy magie
Napsala Lilith, vydalo Spiral Energe, Brno 2001. 210 číslovaných stran, cena 248,- Kč.

Pokud už se chcete stát mágem...
Tedy, pokud opravdu máte ten podivný nápad či potřebu státi se mágem, potřebujete nějaký odrazový můstek, učitele, který vám pomůže vykročit. Právě v oblasti magie je to poněkud problém, neboť jsou paradoxně (na rozdíl od dob minulých) dostupnější texty a informace, jež jsou užitečné pro pokročilé mágy, zatímco nováčky na tomto poli v nejlepším případě nepřivedou nikam, v tom horším je přivedou do situací, v nichž si nebudou vědět rady.

Vrátím se ovšem nakrátko k první větě: opravdu se chcete stát mágem? A proč, proboha?! (Pro Boha?) Tedy – řekněme, že se chcete stát mágem. První věc, již byste měli udělat, je odpovědět si proč. Možná zjistíte, že kromě několika nejasných emocí těch důvodů mnoho nemáte. Mnozí z těch, kteří na této cestě zašli hodně daleko (konkrétně například Castaneda), upozorňují, že dobrovolně něco takového podstoupí jedině BLÁZEN - tato myšlenka má cosi do sebe, minimálně upozorňuje, že začít je třeba od začátku, i když starším teoretikům tarotu hrozilo, že se zblázní krok před koncem. Pokud předchozímu stylu úvahy nerozumíte, přijměte jej jako ukázku toho, co všechno s vaším zdravým rozumem zaobírání se věcmi magickými provede...
Budiž: chcete se stát mágem a potřebujete nějak začít. Pokud je vaší motivací bezpracný zisk čehokoli (ve smyslu mávnutí kouzelného proutku), vyhledejte příručku, která vám to slíbí. Přijdete o trochu peněz a času, zjistíte, že to tak prostě nefunguje a buď na všechno zapomenete a budete žít klidným životem v zaběhaných kolejích, nebo... změníte motivaci.
A nyní se konečně dostáváme k vlastní recenzi: tedy – chcete se stát mágem a vaší motivací není bezpracný zisk čehokoli a v nejlepším případě vám jde o osobní rozvoj, poznání skrytých souvztažností světa nebo něco podobného. Nebo máte dokonce podobný cíl, jako mystikové (tedy dosažení nirvány, samádhi, sjednocení s Bohem a podobně...), jenže pasivní cesta meditací a rozjímání vám není tak blízká, jako cesta aktivní, jež je vlastní právě magii. Pak tedy můžete směle a rozumně investovat peníze právě do Základů magie. Předně je třeba říci, že tato kniha nepřináší nic nového, což je jedině dobře. Přináší spoustu starého a osvědčeného (a také něco mladého a ovšem již rovněž osvědčeného) a to srozumitelnou řečí a postupnými kroky. Je přirozeně možné, že si během svých magických studií (opravdu nechcete studovat raději „matfyz“?) vytvoříte na některé oblasti poněkud odlišný názor, ale nepochybuji, že na tento základní kámen nikdy nepřestanete s láskou vzpomínat. Protože, na rozdíl od této recenze, vám tato kniha naznačí co to vlastně ta magie je, co znamená věnovat se jí, a jak na to. Možná zjistíte, že to opravdu není nic pro vás a alespoň nebudete ztrácet čas naivními fantasiemi a budete se věnovat něčemu jinému. A pokud se smíříte s tím, že je to spousta každodenní práce, na které opravdu nezbohatnete, že vás budou příbuzní posílat na psychiatrii a tak podobně... no, prostě pokud začnete podle Základů, nezačnete vůbec špatně.
 
Jaroslav A. Polák

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz