Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Starší rozhovor pro ZŠ Krouna

Následující rozhovor je mimo pořadí, našla jsem jej ve starých záznamech a archivech.
Tento rozhovor za mnou přijely nachystat děti základní školy Krouna. Poradily si pozoruhodně dobře. Mnohý dospělý novinář by se od nich mohl učit.


Mnoho lidí by určitě chtělo znát svoji budoucnost. Dozvědět se, co nám osud může přichystat, bývá hlavním důvodem návštěvy ve věštírnách či sestavování horoskopů.
Jak to v takovém podniku vůbec chodí jsme zjišťovali v brněnské věštírně Via Regia kde se nám věnovala majitelka a zakladatelka Zuzana Antares na snímku se společníkem.Kdo to vůbec věštkyně nebo věštec je? Co může, co nemůže?
Vždy, od doby kdy je člověk člověkem, existovali lidé, kteří zastupovali spojení mezi naším světem a nějakým absolutnem, vyšším světem nebo chcete-li nebeskými silami. V minulosti to bývali kmenoví šamani, čarodějky nebo vědmy. K nim se uchylovali ti ostatní, když potřebovali s něčím pomoci, poradit, když potřebovali zajistit úrodu, bezpečně porodit dítě, vyléčit nemoci a podobně. Fungovalo to tisíce let, ale potom přišlo 18. a 19. století a s ním osvícenství a začalo se říkat, že nic takového neexistuje. Nějakých 200 nebo 300 let lidé tvrdili, že v to nevěří, ale marně, protože ten archetypální vztah (archetyp = forma určitého kolektivního nevědomí, v archetypech se uchovává a předává duchovní dědictví lidského druhu, které se rodí vždy znovu v každém jedinci - pozn. red.) platí pro všechny lidi. A co mohou? Mohou z tohoto vztahu čerpat určité obrazy, ty pak vhodně vysvětlovat a tlumočit zájemcům.

Používáte různé metody. Jak se nazývají a co obnášejí?
V tom se lidé často pletou. Není to tak, že jedna metoda může to a jiná zase ono. Každý, řekněme věštec, si nějakou metodu osvojí a díky ní se dostává k tomu, co potřebuje. Numeorologie obnáší výklad z čísel a je vhodná zejména pro otázky týkající se dětí, manžela, atd. Hádání z ruky nejlépe postihuje to, co je člověku dáno - tedy povahové vlastnosti a schopnosti. Astrologie využívá vlivu postavení planet na náš svět. Já osobně používám výklad z karet.

Jak jste se k této práci dostala?
Náhodou. O tyto hlubší záležitosti jsem se zajímala již od mládí. Chvíli mě to bavilo, chvíli ne. Spousta věcí mi tak ale zůstala v hlavě a když se počátkem 90. let naskytla možnost, usoudila jsem, že je to práce, kterou vlastně umím ze všeho nejlépe a tak jsem u ní zůstala.

Mohl by ji podle Vás dělat každý?
Každý ne. Na to musíte mít dost dobrý odhad na druhé, perfektní rétoriku (řečnické schopnosti), značnou míru vlastní sebekritiky, alespoň průměrnou inteligenci a hlavně schopnost vcítit se do toho druhého. A potom samozřejmě znalosti z oboru a léta zkušeností.

Je to vaše původní profese?
Ne, není. Vyzkoušela jsem hodně povolání. Tahle práce mě ale baví nejvíc a taky si myslím, že mi nejlépe jde.

Co si myslíte o proroctví Sibyly,
Nostradama a dalších?

Proroctví Sibyly je spíše mytologická záležitost. Každé je o něčem jiném a vcelku o ničem. Nevěřím jim. Nostradamovy spisy nejsou ani tak předpověďmi jako spíše komentáři, ze kterých se hlavně zpětně nechá odvodit, čeho se týkaly. Není to také marné, ale je potřeba nad nimi hodně přemýšlet. Čas podle Nostradama obíhá v cyklech a některé události se opakovaně vracejí.

Podle čeho se sestavují horoskopy?
Podle data, místa a času narození. Užitím speciálních astrologických tabulek nebo počítačovým programem se počítá postavení planet právě pro ten okamžik a to místo na Zemi a pak následuje výklad výsledků. Ten může každý provést trošku jinak. Záleží zase na zkušenostech astrologa.

Vykládáte i sny, karty nebo z ruky?
Ano, ale sny mají hodně společného s hlubinnou analýzou a kontaktem s lidským nevědomím. To není věštění. Jsou ustálené soubory obrazců nebo situací, které se ve snech objevují a ze kterých potom probíhá výklad snů. Je to ale problematika značně složitá a většina snářů dostupných v knihkupectvích jsou jen sbírkou blábolů upravených tak, aby tomu rozuměl úplně každý. Takže výklad snů děláme, ale ne podle snáře.

Říkáte lidem i špatné zprávy? Třeba smrt ?
Pokud jsou vidět, tak ano, ale není potřeba je vybalit na plná ústa. Jednak to dotyčnému člověku nic neřekne a jednak jim nebude věřit. Spíš než jako varování to bude brát jako moji hloupost, já že tam vidím něco, co přece nemůže být pravda. Takovéto sdělení je třeba nějak obejít. Místo toho, že někdo zemře, lze říct, že se vydá na dalekou cestu. Byla by ale blbost to lidem neříkat, protože tím, že jim budu sdělovat jen samé dobré věci, jim nepomůžu. Oni nepochopí, kde dělají chybu a nebudou schopni sami se
sebou něco dělat.

Věříte v osud a v Boha?
To jsou dvě různé otázky. Víra v Boha je až trošku politická záležitost, protože lidé v různých dobách věřili v různé bohy, kteří měli různé formy a hodně často rozumnější než to, co si pod vírou v Boha představujeme dnes. Modlení se, aby mi někdo pomohl, bych nerada nazývala vírou v Boha. Spíš mi to připomíná přehazování odpovědnosti.
Pokud se ale ptáte, zda věřím v nějaké další síly, které jsou na tímto světem, tak ano, věřím. Stejně tak, že nad nimi je nějaká vůdčí síla, ale už nebudu tvrdit, že je to bůh. Budu přinejmenším uvažovat, jestli to není bohyně. A rozhodně jej nebo ji nepovažuji za objekt vhodný k uctívání.
S osudem to je trochu jiné. Máme za úkol v našem světě prožít určité věci, ale na nás záleží jak. Když dostanete pětku, čekají vás doma problémy. S tím vám nikdo nepomůže.

Co všechno potřebujete k věštění a kde to sháníte?
To je různé. Na někoho se jen podívám a můžu s ním o jeho problémech mluvit půl hodiny. Lidé jsou ale potom naštvaní, že nevidí to vykládání karet a chtějí to stejně vidět a slyšet ještě jednou s kartami. Takže potřebuji karty. Buď obyčejné z trafiky nebo speciální vykládací, které můžete koupit u nás. Ty stojí od pár stovek až do dvou tisíc.

Nepoužíváte skleněné koule nebo pyramidy?
K věštění ne. Tyto věci slouží ke zvýšení koncentrace, k soustředění energie, a pokud v nich něco začnu vidět, je to zpravidla to, co chci, co mám sama v sobě.

Má datum a hodina narození vliv na osobnost a budoucnost člověka?
Má, přinejmenším je to vidět astrologie, která je na tom založená.

Jací lidé k vám chodí ?
Všichni možní. Více žen než mužů, a to o hodně, spíš lidi mladší než starší a převažuje střední vrstva.


Jsou všichni lidé k věštění stejně otevření? Jakou práci dá proniknout do jejich duše?
Určitě ne. Někdo je komunikativní, někdo uzavřený, někdo do sebe nechce nechat nahlédnout. Může to souviset s jeho důvěřivostí nebo s momentálním rozpoložením. Pokud se ho i nechtíc dotknete, nemusí to sice dát najevo, ale stáhne se dovnitř. Do většiny lidí se ale dostat dá.

I malé děti ?
Malým dětem, které nejsou vnitřně zralé, se toho mnoho říci nedá. Děti samy ani moc nechodí.

Jak dlouho trvá jedna seance a kolik stojí?
Je to různé. Někdo se chce co nejvíce dovědět, ale nesmí to být více než půl hodiny, protože nemá peníze. Jinému na penězích nezáleží a jde mu jen o to, abychom si s ním třeba celé odpoledne povídali. Půl hodiny stojí 300,- až 500,- Kč a za každých dalších deset minut navíc 100,- až 200,- korun. Horoskop přijde na 500,- až 1000,- korun.

Máte při své práci občas důvod k zasmání?
Ale jo. Z lidí někdy vypadnou věci, které jsou až k smíchu. Jenže občas i věci, které jsou k pláči. Řada lidí má velmi naivní představy o tom, co je možné. Nedávno tu byla slečna, která chtěla vědět, jakou známku u zkoušky dostane. Řekla jsem jí, že to záleží jen na ní, jak se na zkoušku připraví.

Věštíte si s kolegy sami sobě navzájem?
Občas ano. Nenazvala bych to ale věštěním. Spíš nějakým prohlížením si okolních sil nebo toho, co se kolem děje. Sama si ale od jiného ráda něco povědět nechávám.

Troufla byste si věštit konec světa?
Já na konec světa nevěřím. Svět je opakující se záležitost a pokud jednou skončí, tak hned zase znovu začne.

U vás funguje i škola věštění. Kdo se na ni může přihlásit?
Přihlásit se může kdokoliv. Děti mladší 18ti let musí mít souhlas rodičů. Hodně lidí si ji dělá pro svoji zábavu, ne proto, že by se tím pak živili.

Dělají se přijímačky? Kolik studium stojí a jak dlouho trvá?
Přijímačky se nedělají. Studium se platí po semestrech (semestr je přibližně jedno pololetí - pozn. red.). Jeden semestr stojí okolo dvou tisíc korun, ale různé obory jsou různě pracné. Proto se i ceny trochu liší.
Jednodušší obory trvají půl roku, ale složitější, třeba astrologie, trvají dva roky. Výuka probíhá formou dálkového studia a ti, kteří chtějí, mohou přijet na setkání k nám. Někteří jezdí každý měsíc, jiní dvakrát ročně. Určitě ale výuka neprobíhá v lavicích a s učebnicemi jako ve škole.

Čím je studium zakončeno?
Zkouškou a diplomem. Zkouška je spíš ale pro to, aby si ti studenti sami ověřili, že něco umí.

Díváte se na televizní pořad Věštírna?
Moc ne. Je to krávovina. Byla jsem tam asi dvakrát. Zpočátku měl alespoň nějakou úroveň, ale tak po patnáctém díle měli skončit. Teď už to je o ničem.

Jak dlouho dopředu je potřeba se objednat?
Požadujete-li nějaký konkrétní termín tak asi měsíc dopředu.

Mohla byste něco říci o budoucnosti českého školství?
Tak nad tím jsem náhodou dost přemýšlela. Támhle ten výrostek (syn paní Antares - pozn. red.) půjde do 3. třídy a budoucnost školství je značně nejistá. Jemu i vám ale přeji hodně štěstí. Nic víc ani nemůžu.

Děkujeme za rozhovor.
 

asi červen 2001


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz