Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Rozhovor pro Knihservis, podzim 2003

 • 1. Napsala jste několik knížek - co Vás k tomu přivedlo?
  Každou z knížek píšu na konci určité fáze svého nazírání světa. Tím, že vše vysvětlím svým čtenářům, se s danou problematikou vypořádám a mohu jít dál. V každé knize se snažím o logická vysvětlení a o uvedení dané problematiky do souvislostí tak, aby případný zájemce mohl vycházet nejen z mých názorů, ale aby mu byla oporou i jeho vlastní mysl.

  Sedmero věšteckých umění, knížka, která poprve vyšla v roce 1997, mi pomohla porozumět vlastním schopnostem a ujasnit si principy věštectví. Shrnula jsem rozličné metody předvídání tak, aby u každé byl nejen praktický návod, ale též základní principy, díky nimž funguje. Vyložila jsem hlavní pravidla fungování věštectví v závislosti na hlubinné psychologii. Byla to moje první kniha a tak jsem si díky ní ověřila, že opravdu umím jasně a srozumitelně napsat popis či návod - což pro mne bylo důležité. Jsem spíše introvertní povahy a spolupráci s někým, kdo mi bude pomáhat byť jen v jazykových formulacích, si nedovedu představit.
  Učebnici výkladu tarotu jsem chystala nejdříve jako vlastní praktickou pomůcku. Na počátku devadesátých let jsem se začala učit tarotu jako posvátnému magickému umění. Esoterický výklad ale nemohl obstát u klientů - nerozuměli mi ani slovo. Proto jsem pozvolna hledala v tradičních významech karet spojnice na možné události běžného lidského života. Cizím autorům jsem nemohla věřit - na první pohled bylo z jejich knih zřejmé, že nemají žádné hermetické znalosti a významy hledají jen podle osobní projekce do obrázku karty.
  Když jsem se rozhodla nabýt magických schopností, patřilo mezi mé první nelehké úkoly vstřebat značné množství poznatků - magie nejsou jen "čáry-máry", je to proměna vědomí stojící na spojení teorie i praxe. Proto jsem přečetla v relativně krátké době velké množství knih. Všechny informace jsem musela nějak zpracovat, něco z nich vnitřně vytvořit. Výsledek, jehož jsem se dopracovala, je obsahem knihy Základy magie. Toto dílo pokládám zatím za nejdůležitější a věřím, že pro mnoho studentů magie může znamenat skutečná základ budoucího zasvěcení. Kniha není psána lidovým jazykem, není komerční, skutečné poznání komerční být nemůže - a abych tuto skutečnost zdůraznila, vydala jsem ji pod jménem, které jsem si vypůjčila od ztracené pramáti Lilith.

 • 2. Jaké jste měla dětství, měla jste již v té době nějaké tušení o
  tom, že budete psát a vydávat knihy?
  Nevnímám svoje dětství jako nejšťastnější - přitom nemyslím, že by to způsobily nějaké vnější okolnosti. Rodiče byli rozumově založení a nikdy mi nedali mnoho prostoru k životu, zase to ale nebyla žádná tragédie. Mnoho jiných se mělo daleko hůře. Spíše za to může moje nepřizpůsobivá povaha, která vždy hledala "jiný" svět.
  První knihu jsem začala psát v jedenácti či dvanácti letech. Byl to dívčí sci-fi román nevalné kvality a psaní mne přestalo bavit asi ve třech čtvrtích knihy. O rok později jsem se pustila do ještě rozsáhlejšího díla. Zase to byla sci-fi, dosti velkoryse pojatá. Psala jsem najednou tři díly a nadšení vymizelo s koncem školního roku. V září jsem zase začala psát, ale už jsem nedošla za prvních šedesát stran. Potom už jsem psala samé kratší věci, básničky, povídky nebo texty k písničkám. Většinu jsem poztrácela.
  Bylo to, pravda, trošku jiné psaní. Ale ráda bych se k něčemu podobnému vrátila. Mám v mysli jakýsi příběh, který bych ráda, pokud mi to dovolí okolnosti, zpracovala do románové podoby.

 • 3. čemu Vás psaní naučilo?
  Kázni. Je třeba umět si sednout k psaní i tehdy, když nemám inspiraci. Aspoň odstaveček z toho snažení bude - a když dílo přibývá, člověku se lépe tvoří, nemá pozpřetrhané myšlenky. Je potom jistější, že ta inspirace za pár dnů přijde.
  Taky jsem se naučila pracovat s počítačem. Jinak by si mne tyto technické zázraky ztěží přitáhly - neměla jsem k nim vztah.

 • 4. Co říkají o Vašich knihách lidé? Pomáhají jim?
  Mám-li jakou odezvu, je až na pár vyjímek příznivá. Koneckonců nejlepším hodnocením autora je, když se knihy prodávají. K prvním dvěma knížkám mi přišlo hodně dopisů a objevilo se i mnoho těch, kdož potřebovali poradit. ne s věšteckou praxí - ale se svým životem.
  Základy magie jsou oproti tomu celkem kontroverzní. Nectí příliš lidové názory na magii ani zaběhnutá klišé našich znalců. Vzpomínám si na reakci zákazníka jednoho brněnského knihkupectví, tak jak mi ji převyprávěli známí. Tento pán se po přečtení knihy velice rozčílil a sháněl se, kde že je ta drzá feministka, že mne chce hned vidět, protože odmítám tradici a dělám si ze čtenáře legraci.... Byl to prý voják z povolání :-)))

 • 5. Jak vidíte budoucnost svou a budoucnost lidstva?
  Tak této otázce jsem se musela zasmát - její první část mne rozveselila. Právě v posledních dnech jsem totiž dlouze rozvažovala nad tím, že by můj život zasloužil nějakou změnu - ale ať jsem to brala odkudkoliv, nenašla jsem kudy na to. Mám sama ze sebe takový smutný pocit - žiju moc klidně a usedle a tak mi připadá, že ztrácím sílu. Myslím, že se nějaké změny doberu dřív nebo později, ale bohové nechť usuzují, jaká změna to bude. Takže svoji budoucnost zatím vlastně nevidím.
  Budoucnost lidstva je o něčem jiném. Zatímco jedinec se - vzhledem ke běžným požadavkům člověka na prožitky - může v proudu osudu pohybovat celkem svobodně, je vývoj celku svázán více pravidly. Lidstvo prochází z hlediska svojí magické - či duchovní - úrovně zásadním přerodem a žádný krok vpřed není snadný. Tudíž lze velmi zjednodušeně říci, že osud lidstva nebude v nejbližších letech nic moc. Bude docházet ke značnému omezování individuálních svobod, všichni budou stále nějakým způsobem sledováni nebo aspoň vysledovatelní - přesto lidé budou pociťovat osamění. Bude výrazně slábnout schopnost důvěry, nebude možnost být originální - buďto to bude zakázané, anebo bude cokoliv ortiginálního už dávno součástí nějaké módy - čili obchodu.
  Ale žádný strach - potom se to zase zlepší. Jen si budeme muset počkat.....

 • 6. Prý chystáte nějakou novou knihu? O čem bude?
  Těsně před dokončením je Malá škola čarodějnictví. Je to knížka určená spíše ženám. Zabývá se jednak ženskými vlastnostmi, jednak vysvětluje základy čarodějnictví z hlediska esoterních tradic - což je pohled, který jsem zatím v literatuře na podobná témata nenalezla. Pro experimentátorky jsem připojila i pár kouzel na vyzkoušení. Knihu mohou samozřejmě číst a praktikovat podle ní i muži. Každý muž má svoji skrytou ženskou stránku. :-)

 • 7. Jaké je Vaše krédo?
  Kdo nedokáže vložit do svých činů vůli, vkládá do nich aspoň smysl.
  Napsala jsem první, co mne napadlo z oblíbených postřehů či citátů (je to Nietzsche). To bych ještě mohla doplnit tvrzení téhož autora že "svobodný člověk jest bojovník". Když se nad tím zamyslím, mohla by mne tato dvě tvrzení do značné míry vystihovat.

 • 8. Co byste chtěla vzkázat našim čtenářům?
  Tak docela určitě aby četli. Knížka je daleko lepší než film a taky je daleko víc překvapivých knížek než překvapivých filmů. Dají se číst dobré knihy, ale občas si člověk musí přečíst i nějakou tu tzv. špatnou. Právě tím totiž sám sebe přivede na jiné myšlenky, skutečně si odpočine.
  Taky bych ráda doporučila, aby přemýšleli a hledali souvislosti mezi tím, co okolo sebe i v sobě nacházejí. To je přesně ta cesta, která vede k cíli ve chvíli bloudění.
  A konečně bych ráda popřále všem čtenářům radost ze života. Kdo má radost ze života, ten jako kdyby vyhrál všechny soutěže, co se kde pořádají.
 •  
  podzim 2003

  (c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz