Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Leonida
Napsal Pavel Řihošek. Nakladatelství Spiral Energy, Brno 2003. 313 stran, brožovaný výtisk 168,- Kč. ISBN: 80-902951-8-5

Naše současná beletristická tvorba je zastoupena bohatým výběrem děl. Můžeme se setkat jak s propracovanějšími a spíše duchovně naladěnými příběhy (např. knihy Michaela Ajvaze), tak i s moderní, ryze současnou prózou (např. Igor Indruch nebo Michal Viewegh), nebo s povídkami či romány odlehčenými, jako jsou nové české detektivky (Rudolf Ströbinger, Roman Cílek). Spíše letmý náznak detektivního pátrání najdeme v románu z lepší společnosti Leonida, který na podzim 2003 vydalo brněnské nakladatelství Spiral Energy, které se jindy specializuje na literaturu duchovní. Česká i moravská knihkupectví toto příjemné dílko nabízejí za lidových 168,- Kč.

Román Leonida čtenáři přináší zdánlivě jednoduchou zápletku. Hrdina románu, spisovatel a cestovatel, se vrací dík svému zranění a také vlivem své příbuzné do míst, kde kdysi žil. Ač se jej snaží jeho staří i noví přátelé oženit za některou z dívek ze společenské smetánky, nehodlá se Ivan Pauli zatím usadit. Při společenské události se ale setkává se záhadnou kráskou, která stojí stranou veškeré společnosti, a do ní se neodolatelně zamiluje.
Děj románu probíhá v kulisách blíže neurčeného města, které bychom mohli najít v libovolné zemi ... ne však v našem světě. POlitické a společenské reálie jsou pozměněny a vytvářejí zajímavé protředí, o němž si nemůžeme být jisti, jak má vlastně fungovat. S jistotou lze jen říci, že se příliš nezměnily základní principy morálky, ač ani to není ve vyšší společenské vrstvě zcela vždy zcela jednoznačné. Některé vedlejší příběhy mají hravou až mírně prostopášnou atmosféru šlechtických dvorů a jejich věčeně znuděných obyvatel (kapitola Beátiny vlohy, Dámská volenka), detektivní pátrání po tajemství ženy v závoji však rámec běžné morálky přestupuje, podobně se lze zamyslet nad motivy rozhodnutí hlavního hrdiny v příběhu jeptišky (kapitola Liga dobrých občanů).
Román je psán vtipným jazykem a autorovy nápady jsou natolik nevypočitatelné, že udrží čtenáře v napětí po celou dobu. I přes mnohé odbočky neztrácí vyprávění na přehlednosti a živě psané dialogy umocňují jeho čtivost.
Ve stavbě příběhu najdeme i několik prohřešků. Nejasně určené kulisy a spoře popsané prostředí působí na čtenáře matoucím dojmem. Některé důležitější postavy jsou charakterizovány příliš ploše a zápletky vedlejší i hlavní by bylo možno rozvinout do větší hloubky. Tím by román získal na barvitosti i na prostoru. Vzhledem k tomu, že se jedná o prvotinu, můžeme tyto drobné hříšky autorovi odpustit.
 
Xandra Pánková pro Spiral Energy

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz