Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Každá továrna produkuje i odpad

Nedávno jsem se dostala do ohniska zájmu několika filosofek a filosofů (všimněte si, jak důsledně používám genderové rozlišení) a byla jsem konfrontována, k mému malému potěšení, s úvahami postmodernismu. Nechala jsem se nakonec inspirovat a z přehršle různých těch Lévi-Straussů a Derridů vybrala mého oblíbeného Zygmunta Baumana, který při svých dekonstrukcích staví nejméně konstrukcí a věty svých statí špikuje nejmenším kvantem cizích slov, která by měla mít za úkol odlišovat výlučnost postmoderního uvažování. Nedávno vyšla nová Baumanova kniha Tekutá láska, s podtitulem o křehkosti lidských pout. Knížka je rozdělena do čtyř kapitol, které čím blíž ke konci knihy, méně mne oslovovaly.

Zamilovat se a zase odmilovat. Nad tímto textem musí každý čtenář zajásat. Důsledně totiž vysvětluje, proč je dnes tolik potíží s párovými svazky. A to mnohé z nás velice trápí, i když tak trochu trápí a netrápí zároveň. V poradně se často setkávám se zoufalými lidmi, jež hledají partnerku nebo partnera na pořád, ale stále zůstávají sami - až na nějaký ten krátký vztah. Rozhřešení je smutné, ale při hlubším zamyšlení pravdivé:
Je-li zboží vadné nebo když nefunguje k plné spokojenosti zákazníka, lze je vyměnit za jiné, pokud možno uspokojivější komodity... Ale i když zboží svůj příslib naplní, nečeká se od něj, že se bude používat dlouho; koneckonců i zcela funkční, bezvadná auta nebo počítače či vcelku fungující mobilní telefony se bez lítosti odkládají na skládku ve chvíli, kdy se v obchodech objeví jejich nové a lepší verze a začne se o nich mluvit. Existuje snad nějaký důvod, proč by výjimkou, potvrzující pravidlo, měl být právě vztah? (str. 26).
Kapitola Ztráta společenských dovedností rozebírá sexuální, a později i obecně společenské vztahy v dnešní společnosti, které doznaly, hm... rozkladu. Zvlášť pěkná a nechutně odlidštěná je podkapitolka o mobilech (str. 66 nn) ;-), tu nevynechejte.
Je těžké milovati bližního svého, kapitole o důvěře; také se zde naznačuje, co u druhých hledáme - ale důvěra to už většinou není. Nakolik a proč propadáme beznaději a pasivitě? Vcelku pochopitelně za to může televize.
Poslední kapitola Pospolitost v troskách pojednává o přistěhovalectví a vůbec pohybu proudů lidí. Toto téma je mně nejvzdálenější. Pojetí člověka jako druhu odpadu je myšlenkou inspirující, působí však nemálo smutně.
Baumanovy knížky jsou smutné všechny, ale dění okolo nás pojmenovávají výstižně.

Zygmunt Bauman: Tekutá láska, Academia, Praha 2013
 
říjen 2013

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz