Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Temné bratrstvo

Volvox Globator zase po čase pokračuje s vydáváním dříve oblíbené řady Alef - výpravnějších to knížek v pěkné vazbě co do formy a vsměs zdařilých i co do obsahu. Vyjma několika méně trefených ritulů (za všechny se mi objevuje Védská astrologie, Temná múza nebo tajemství Keltů) lze číst snad úplně vše. Ať je dodržena rovnováha, jmenujme z té druhé, podařené strany také tři obzvlášť dobré - Tajemství run, Klíč k černé magii nebo Vesmír v kabale.

Německý řád Fraternitas Saturni je obestřen tajemstvím až do dnešních dnů - tak to taky má u magického řádu být. Existence každého takového řádu by měla zůstat jednou pro vždy inspirací pro ty, kteří se chtějí nechat inspirovat stezkou magie. Knížka Oheň a led o sobě tvrdí, že vychází z řádových materiálů které měl autor možnost studovat. Těžko říci, když není moc s čím srovnávat a dostupné cizojazyčné materiály podávají řádové otázky trochu - řekněme - bulvárněji. Nicméně lze říci, že knížka je informativní, pojednává rozličné oblasti řádového života (dějiny, gnózi, učení, práci řádu, dělení na skupinky a poměry v řádu, zasvěcovací stupně a další) vcelku zevrubně a řekněme přehledně.
Nejedna ostuda se skrývá v překladu. Nejvíc mne píchlo u sradce, když jsem se dočetla, že pojem Hadit, velmi důležitý a jednoznačný v thelémském učení, z nějž do velké vychází i Fraternitas Saturni, si překladatel plete s Hadíty (což jsou vyprávění o činech proroka Mohameda, viz str. 98), jinde (str.58) je Ra-Hoor-Khuit zcela zmatečně vyložen jako Ra=bůh Slunce + Hoor-Horus a Khuit=manžela krále Tetiho). Překladatel mohl načerpat aspoň ty nejzákladnější informace z Thelémy, aby se vyvaroval podobných politováníhodných omylů.
První část útlé knížky pojednává o dějinách řádu, na ni navazuje kapitolka o učení, které se vývojem řádu měnilo a přibíralo nové prvky především z Thelémy, ale též z jiných zdrojů. Učení řádu je temné nikliv tím, že je málo známé, ale také svou podstatou. Souboj protikladů, uctívání demiurga, sexuální praktiky - to vše řádu dává tejemně temný nádech.
V poslední části knihy se dozvíme víc o řádových zvyklostech, řádových prstenech, o cvičeních, rituálech, svátostech i tepafonu, který proslul díky Františku Bardonovi a jeho příběhu Frabato.
Závěrem lze říci, že kniha naplnila svůj (pravděpodobný) cíl - informuje nás o řádu více než obstojně a i kdyby se někdy objevily zprávy a výklafdy jiné, máme stále s čím srovnávat.

Stephen Edred Flowers: Fraternitas Saturni - Oheň & led, Volvox Globator, Praha 2012
 
11. 1. 2013

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz