Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Umíte enochiánsky?

Ani tak nemusíte rozumět...
Enochiánská - nebo henochiánská, podle vašeho vkusu - magie je v zahraničí co do počtu knih stejně známá, jako každé jiné okultní odvětví. U nás jsme zase trochu pozadu, a tak u nás vyšla první knížka zaměřená na tento pozoruhodný plodný okruh magických znalostí.
Autorem knihy je Donald Tyson, který u nás není úplně neznámý: Vyšlo jeho věštění pro začátečníky (Beta Dobrovský 2004) a před delší dobou také Tatragrammaton (Volvox Globator asi 1999). Někteří jej mohou znát i jako autora Necronomicon Tarotu, který se u nás (v Česku) i u nás (ve Spiral Energy) prodává. Ve skutečnosti napsal nejméně dvě desítk knih od laických, jako je ono Věštění, až po odbornější kontroverzní publikace, např. Alhazred: Author of the Necronomicon.

Enochiánskou magii oživil řád Golden Dawn, jako ostatně většinu magických nauk. Trpělivý Mathers našel v britské knihovně zápisky Johna Dee, který na příkaz jiných bytostí, které označuje jako anděly, zaznamenával vize svého druha Edwarda Kelleyho. Takto jim byly předány informace ceremoniální magie, do jisté míry korespondující s vizemi Janovy Apokalypsy. Předávání probíhalo po několik let a andělé využívali zvláštního jazyka, pro nějž se později vžil název enochiánština. Mezi předaná poselství patří obrazce, písmo, vztahy, ba celá specifická věrouka.
Přítomná kniha je pozoruhodným spojením přehlednosti a nepřehlednosti. Obsahuje snad všechny skutečnosti, které se enochiánské magie týkají. kdo byl Dee, kdo byl Kelley, historické souvislosti; jak byli kontaktováni, jaké mezi nimi byly vztahy, jak se andělé projevovali (citlivky upozorňuji, že jakkoli, jen ne jako andělé); pomůcky pro konání enochiánské magie, jak je vyrobit; písmo, jazyk, schémata, obrazce, pokyny, jak s nimi nakládat, historické prameny a autorovy vlastní opravy přijatých poselství.
Vše je ale podáno nějak nepřehledně. Možná je to dáno překladem (Karel Goldmann), protože si nejsem vědoma, že Tatragrammaton, který jsem před pár lety četla, by na mne působil takto chaoticky. Možná ale překladateli křivdím a autor jen nemá básnické střevo. Ve slovních popisech schémat se lze těžko vyznat, obrázky nejsou v knize přehledně rozmístěny a už vůbec ne popsány. Čtení to tedy není ani poutavé, ani zajímavé, ale takové... učebnicově suché. Knihu si v knihovně jistě ponechám - je v ní přece napsáno přehledně mnoho věcí. nejsem si ale jista, jestli bych ji využívala jako příručku pro praxi.
Dílo vydalo nakladatelství Grada, je to standardní brožura s trochu moc měkkou obálkou, takže se během čtení pomačká a knížka nevypadá hezky.

Donald Tyson: Zasvěcení do henochiánské magie, Grada, Praha 2010
 
2. 4. 2011

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz