Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Jak vnímat svět jako báááječný

Literaturu hlubinné psychologie lze rozdělit do dvou kategorií: buď jsou to knihy obtížně čitelné, těžké, hutné a plné obtížně uchopitelných pojmů či manipulací s těmito pojmy, anebo jde o knihy jednoduché, opakující ty nejzákladnější a lidově nejznámější pojmy z jungiánských širých vod a aplikující je na kdejakou podrobnost našich životů. Tak vznikají knihy o hlubinně psychologickém významu vztahu, jídla, potence, psů, koček, meteorologických jevů, spánku, chutí a dalších a dalších drobností.

První typ knížek je jistě pro samotnou jungiánskou psychologii zásadnější, i když kdoví, protože smířit alchymii a astrologii s vědou se stejně nikdy nemůže podařit. Marně se profesor Jung i jeho žáci (především žákyně) snaží zavděčit suchopárným vědcům tím, že budou ještě suchopárnější. Už taťka Freud to měl v tomto ohledu těžké, a de facto celá psychologie stojí kdesi na hranici šarlatánství (jak by odpřisáhli členové známého pofiderně vědecko-sektářského spolku Sysifos), protože popisuje člověka.
Druhý typ publikací je sice obecně přijatelnější a s vědou se zbytečně nepere, jenže po přečtení páté takovéhle knížky začnete mít pocit, že to jde stále dokola a nic nového se nedozvídáte. A to odhlédneme od toho, že Jungovy teorie jsou prezentovány, hm, řekněme... hluboce nepřesně. Tak to ale bývá, vemte si jen nejoblíbenější lidový omyl při interpretaci Freuda: Oidipovský komplex je bojem syna s otcem o matku, popřípadě touhou syna otce zabít. Chudák Freud, kdyby věděl, čeho se dočkal! Ale jeho chyba, měl si lépe vybírat názvy pro své teorie.
Překvapilo mne, že jsem se setkala s knihou, která může Junga zjednodušit ještě víc, než běžný zástupce druhé kategorie. Váhám, zda je to ještě vůbec Jung - a na konci knihy zjišťuji, že nejsem sama, protože i vydavatel se cítil vůči starému mistru psychologie povinován vložit redakční slovo s vysvětlujícími poznámkami.
Dotčené dílko napsala Deike Berg, spisovatelka nevímjaké národnosti, protože ta jediná není nikde specifikována. Autorka se nám v knize pochlubí, že je astroložkou, vykládá karty, pracuje s I-Ťingem a píše turistické průvodce o cestě grálu. Kromě toho ji doprovázejí andělé a má věštecké sny, přičemž cestuje a stěhuje se do různých zemí - a to všechno proto, že existuje synchronicita.
Na knize je nutno vyzvednout její čtivost a velmi názorný výklad jevů. Úvod i jedenáct kapitolek se skládají z příběhů, propojených sporým průvodním slovem. Na výklad Jungových premis se dostává celkem asi na deseti řádcích, protože kniha je ryzí new age, žádná naučná literatura. V příbězích může zejména méně zkušený čtenář najít sám sebe, stejně jako zde nachází odpovědi na otázky, zda existují duchové, zda máme svého anděla nebo jestli funguje magie. Věřím, že knížku budu doporučovat mnoha svým žákům právě pro její názornost - a kdo není v otázce tajemných jevů zatím vzdělán, najde zde nejedno vysvětlení nebo povzbuzení.
Je škoda, že kniha nevyšla s odpovídající obálkou, která by příjemným zevnějškem prodávala obsah. Cílová skupina čtenářů pod nicneříkajícím názvem nebude takové dílo hledat a byť se mi obálka po výtvarné stránce nezdá špatná, obsah díla nepopisuje.
Zkušenější čtenáři v knize nenajdou vysvětlení nebo teorie působení synchronicity. Přesto si nemyslím, že dílo nestojí za přečtení. Jsou to kraťoučké, občas trochu naivní příběhy, které občerství, povzbudí, potěší.

Deike Begg: Synchronicita - moderní pojetí, Emitos & Tomáš Janeček, Brno 2008
 
20. 2. 2011

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz