Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Život ve snu, psychopati, deprivanti a vlivy dětství

Za poslední dobu jsem krátce po sobě četla tři knihy, které na sebe pozoruhodně navazovaly. Nechala jsem se inspirovat a tak dnešní recenze bude obsahovat krátké shrnutí všech tří knížek.

První z mé trojice je Proutkařka, kterou napsal americký autor Bradford Morrow. Je to spíše román s detektivní zápletkou než klasická detektivka, a podle anotace mne kniha natolik zaujala, že jsem ji sháněla. Děj se odehrává na americkém venkově, kde se lidé znají a po vsi i po kraji se rychle šíří šeptanda a pomluvy, před nimiž lze jen těžko uniknout. Hlavní hrdinka, první žena v rodu proutkařů, se pokouší vyřešit svoji nejistotu ve vztahu k druhým - nejistotu, která vyplývá hlavně z jejích neobvyklých schopností.
Příběh začíná ve chvíli, kdy najde oběšenou dívku. Když přivolá policii, zjistí se, že tam žádná mrtvola není a nikdy nebyla. Pátrání ale odhalí něco jiného, co by mohlo být zločinem. Děj pak postupuje ve dvou rovinách. Společně s hrdinkou odhalujeme její vzpomínky a díky nim začínají dostávat smysl události ve vnější realitě, v prostoru venkovanů, jejich domků, jejich omezeného každodenního světa a v lesích, kde hrdinka prožila své dětství a mládí. Dodejme, že hrdinka se jmenuje Kassandra.
Po zábavné knize jsem prozměnu sáhla po něčem poučném. Vzpoura deprivantů (František Koukolík, Jana Drtilová) mi byla už nějakou dobu doporučovaná a zatím jsem si nenašla čas knihu přečíst. Z chutí jsem se do tlustospisu pustila... ale ta chuť mne během prvních 20 stránek rychle pustila. Začalo mi být podezřelé, proč jsou tak výrazně odděleni \"dobří\" a \"zlí\", tedy ti, koho autoři budou pokládat za normální a ti, kteří budou strčeni do škatulky duševních mrzáků. Účelově vybraná fakta, manipulace s výsledky výzkumů, ryzí demagogie v podobě opakování těchtýž tvrzení stále dokola stejnými slovy. Připadala jsem si jako na evangelizaci nějaké sekty nebo na výplachu mozku. Podle dosti vágních prvků - aby je bylo možno aktuálně přizpůsobit - je vyčleněna určitá skupina populace jako duševní mrzáci a tito lidé jsou viníky všeho zlého, co se všem ostatním normálním stalo nebo by mohlo stát: Na konci autoři doporučují všechny jimi vytipované osoby preventivně izolovat, i když nic neudělali: protože by mohli!
Myslím, že horší odbornou publikaci jsem od dob totality nečetla. Je přitom děsivé, kolik pozitivních ohlasů má kniha na internetu. Naší bystrosti to dobrou reklamu nedělá.
Po propagandistické knize, bolestínsky obviňující psychopaty a skoro-psychopaty z našich osobních traumat, bylo na čase odlehčit něčím zábavným. Detektivka V lesích (napsala Tara French) nakonec taky nebyla jenom detektivka. Na pozadí kriminálního vyšetřování vraždy mladé dívky totiž hlavní hrdina řeší sám sebe. Případ jej a jeho kolegyni Kassandru zavádí do míst jeho dětství. Tehdy se beze stopy ztratili dva jeho kamarádi. Po události se rodina odstěhovala a přerušila kontakt s minulostí. On se teď má vrátit a konfrontovat se zasutými vzpomínkami. Děj nás zavádí na irský venkov, do domků venkovanů, do lesů okolo vsi, kde hlavní hrdina prožil své dětství. Setkání je daleko intenzivnější, než předpokládal. A ačkoliv je psychopatický zločinec nakonec chycen, příběh nedopadá vůbec dobře.
 
5. 2. 2010

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz