Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Rozhovor pro časopis Enigma, květen 2008

Tento rozhovor jsem poskytovala po mailu, jak je poslední dobou zvykem, když jsem se předtím dohodla telefonem.


- Co Vas privedlo na napad zalozit skolu vesteckych umeni?
Škola vznikla v roce 1993, kdy u nás nic podobného nebylo. Přitom bylo hodně lidí, kteří by se rádi ve věcech okultních i věšteckých poučili. Proto mne napadlo zkusit pořádat pro tyto zájemce semináře. Nejdřív se jednalo o odpolední semináře se zaměřením na jedno praktické věštecké téma nebo o víkend zaměřený na okultismus. Od roku 1996 jsem začala organizovat dálkovou výuku, o kterou byl větší zájem, protože zájemci mohli, ale nemuseli dojíždět do Brna.
Škola věšteckých umění a esoteriky v Brně je zaměřena na věštectví a esoteriku, není to jen věštecká škola. Myslím, že naším obrovským plus je právě to, že nabízíme široké spektrum možností sebevzdělání - od nejobyčejnějšího věštění až po okultní poznatky.

- Co bylo Vase puvodni povolani?
Od raného mládí jsem rebel. Přecházela jsem z jedné střední školy do druhé a žila značně bohémsky. Později jsem pracovala jako prodavačka, knihovnice a jako člen ochranky. Vysokoškolská studia jsem opustila a začala se věnovat okultním vědám.

- Hlasi se k Vam hodne zajemcu o studium?
Ano, velmi mnoho. Největší zájem je o oba kursy tarotu - o půlroční kurs na vykládání tarotu i o dvouleté studium, které pojímá tarot jako osobní duchovní cestu.
Bližší info najdete na stránce skola.magick.cz pod klikem „Historie“.

- Jake jsou vysledky studentu? Nauci se vesteckemu umeni uplne kazdy, nebo k tomu musi byt i urcite predispozice?
Nabízíme dvě úrovně studia: Buď jde o obor spojený se sebepoznáním nebo jde o obor věštecký. Čistě věšteckých oborů je méně - půlroční tarot, půlroční astrologie, numerologie a výklad z ruky. Ostatní obory jsou zaměřené na rozvoj duchovní podstaty žáka v tom či onom směru.
Když budu brát žáky věšteckých oborů, může se naučit velmi slušně věštit takových 99 procent lidí z těch, kteří se k nám hlásí. Zbylé jedno procento jsou lidé, kteří jsou z toho či onoho důvodu úplně mimo. Ne všichni, kdož by mohli, se to skutečně naučí. Zvládnutí oboru, zvláště praktickému procvičení, je potřeba věnovat mnoho času. Je pěkně znát, jak po druhé lekci mnozí ztrácejí vytrvalost.
Jiní se svůj obor učí hlavně pro sebe, protože je to zajímá a v praxi jej neprovozují.

- Je mozne ucit se vesteckym umenim i na dalku, treba pres internet, nebo jsou nutne osobni navstevy skoly?
S některými svými žáky jsem se setkala až na akcích jako jsou tzv. esoterické festivaly - nikdy předtím jsem je neviděla. Nejezdili na setkání, nechodili na praktická cvičení, nesložili závěrečnou ani certifikační zkoušku. Předpokládám ale, že se svůj obor na dálku naučili dobře, když jej veřejně provozují jako profesionálové, někteří dokonce celá léta.
Výuku pouze přes internet jsme zatím zavedli u Kursu magie, jinak používáme zasílání poštou. Mnozí lidé nemají přístup k internetu a já jsem raději, když mohu nabídnout náš vzdělávací program všem. Odpovídat a psát úkoly mohou žáci pochopitelně i přes internet.

- Cerpate z nejakych volne dostupnych knih? Jake byste doporucila?
K většině kursů i studijních oborů doporučujeme doplňkovou literaturu - často dle nabídky, která je v dané době na trhu k mání. Dvouletý studijní obor tarotu stojí na Crowleyových dílech, která seženete spíše v jazyce anglickém - což je pro mnohé, zejména starší zájemce, překážka. Mnohé dobré odborné knihy bohužel nikdy v češtině nevyjdou - a to platí pro mnohé autory. Pro okultní obory je dobré znát dílo hlubinného psychologa C.G.Junga (velká část jeho díla vyšla souborně v českém jazyce), je třeba mít představu o kabale, alchymii a hermetismu (velmi dobré knihy vydává nakladatelství Trigon), je rozumné pojmout základy hebrejštiny (učebnice jsou občas vidět) popřípadě řečtiny. Knih z oboru magie je u nás také víc než před lety - namátkou jmenuji díla Kabelákova, Veselého - jinak nutno zalovit spíše v anglofonní literatuře. Zájemci o hlubší vnitřní vývoj by měli porozumět také anthroposofii - a Steinerových knih je u nás naštěstí dost.
S věštectvím je to horší - vesměs se v produkci našich nakladatelství setkáme spíše s tím, co je jednoduché, aby se to na malém českém trhu určitě prodalo. Bohužel patří tyto knihy ke značně povrchním a věštit se podle nich může naučit jen osoba, která má skutečně velký talent. Ostatní zůstanou ve stadiu stálých začátečníků, pomalu ztrácejících sebevědomí, že se oboru ještě kdy naučí. Na cizí díla proto nespoléhám. Pro zájemce o věštectví jsem napsala tři knihy - Učebnice výkladu tarotu, Učebnice výkladu Crowleyova tarotu, Sedmero věšteckých umění.

- Vyskytuji se podle Vas i knihy, ktere nic neuci a je zjevne, ze je psal clovek, ktery o vesteni a esoterice nic nevi? Jak je mozne je nejlepe rozeznat? Mohou byt nektere z techto knih i nebezpecne?
Nebezpečné snad v tom smyslu, že vám seberou čas a nic nedají. Jsou to komerčně psané knížky, kde jeden autor často napodobuje jiného. Jak je rozeznat - to je těžko říci, není v tomto smyslu žádné jednoznačné a obecně platné doporučení. Každému, co jeho jest. Lidé, kteří se chtějí naučit něčemu opravdově, nesmějí věřit na bezpracný zázrak do půl roku nebo dokonce do měsíce. Pokud kniha slibuje něco, co přijde ihned, určitě není pravdivá.

- Co si ma ctenar predstavit pod pojmem Skola carodejnictvi, kterou jste otevreli v roce 2003? Co se zde vyucuje? Jaky je o tuto skolu zajem?
Je to úvod do esoteriky. V teoretické části jsou základní informace o symbolech, postupech, pravidlech atd., používaných v magii. V praktické části se procvičuje ženský princip povahy člověka - u ženy vědomý, u muže nevědomý. Je to ona citlivější, intuitivnější stránka naší mysli, která neřadí skutečnosti hierarchicky, ale prostorově. V tomto smyslu jsou vedena i cvičení, která tvoří podstatnou část kursu. Žáci se též učí prakticky porozumět a pomoci druhému, učí se pravidlům kouzlení a mohou si vyzkoušet sestavit i vlastní rituály.

- Co je zaverecna certifikacni zkouska? Kdo certifikat vystavuje a k cemu sveho drzitele opravnuje?
Certifikační zkoušku jsme zavedli po zkušenostech s reakcemi známých nebo klientů našich bývalých žáků. Stává se, že mne někdo vyhledá, aby si ověřil, zda ten či ona u nás skutečně studovali, zda svému oboru rozumějí a mohou jej vykonávat pro druhé lidi. Mnohdy to bývají klienti rozzlobení na radu či věštbu, kterou od našeho žáka dostali. Za toho, kdo je držitelem certifikátu, se zaručujeme, že svůj obor opravdu umí a případní klienti mu mohou věřit. Certifikát je spojen s přísnou zkouškou na rozdíl od zkoušky závěrečné, kdy se snažíme být a naše žáky hodní.

- Na internetovych strankach skoly uvadite, ze se postupem casu objevilo nekolik vasich kopii. Co byste o techto ostatnich skolach rekla?
Nebyla jsem jejich vystupováním zcela nadšena, hlavně proto, že např. nabízeli doktorské tituly. Vesměs působila jejich inzerce neseriózně. Jedna jihočeská skupinka tvrdila, že je naší pobočkou, další paní z Přerova posílala přihlášky na dobírku za 120,- Kč. Příjemným následovníkem byla jen Škola tantrických umění v Olomouci, kterou její majitelka vedla zodpovědně a na slušné úrovni. Není mi známo, jestli tato škola ještě existuje.
 
2. května 2008

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz