Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Jak zemřel Charles Dickens?

Dan Simmons píše díla různé kvality. Na cyklus Hyperion - Endymion nedám dopustit, i když mi některé části připadly nevýpravné a rozvláčné. Romány ale byly tak plné nápadů, že se jejich chyby daly dobře snést. Dobře se mi četly i Děti noci nebo Píseň Kálí. Íllion a Olymp nebyly tak úplně ono, ale dalo se to, kdežto z povídkové sbírky Láskosmrt se dala číst jen jedna...

Román Drood patří do kategorie těch méně čtivých a myslím, že bych o nic nepřišla, kdybych tuto knihu pominula. Nehýří nápady a všechny zápletky už jsem předtím četla někde jinde. Občas je vyprávění sugestivní, o deset stran dál ale čtenář usíná nad dlouhými popisy vztahů a konání hlavních postav, jež s dějovou zápletkou nesouvisí (ale souvisí s literaturou a dobovými zvyklostmi). Kdyby autor do svého díla významně zasáhl a zkrátil je aspoň o 200 stran (celkem 503 stran velmi drobným písmem), pomohlo by to jeho stravitelnosti. Je znát, že Simmons je profesorem anglické literatury. Své znalosti dává často na odiv s učitelskou nekritičností a popisností.
Děj příběhu se odehrává v Londýně 1865 až 1870. Hlavními postavami této literární fikce jsou spisovatel Charles Dickens a jeho kamarád Wilkie Collins, také známý spisovatel a poživač opiové tinktury. Do jejich života vstoupí děsivý Drood, kněz prastarého egyptského náboženství, masový vrah a skvělý hypnotizér. Jeho působení má za následek další tragédie...
Dílo popisuje posledních pět let Dickensova života a retrospektivně se vrací i k jeho dřívějším osudům. Neméně podrobně jspou popsány zážitky a zvyky Wilkieho Collinse, který je vypravěčem příběhu. Zmiňovány jsou Dickensovy i Collinsovy knihy i jejich působení v redakcích časopisů, a vše odpovídá realitě jejich života i vzájemného vztahu, jak jsou nám známy. Přítomné dílo současně vychází z Dickensova nedokončeného románu Záhada Edwina Drooda a některé dějové peripetie tohoto Dickensova díla jsou do knihy zakomponovány rovněž. Reálie života obou spisovatelů jsou pozměňovány s citem, na první pohled nic nevypovídá o tom, že se příběh nestal a že Dickens nezemřel právě za těchto okolností. V knize se čtenář setká i s dalšími pozoruhodnými dobovými reáliemi: Zvyklosti bohatých a bídný život chudiny, tajemné Podměstí, čili prostory v katakombách pod Londýnem, hygienické obvyklosti a společenská tabu. Znalost Dickensových děl je patrná z každé stránky, i zápletky jsou konstruovány na způsob literatury 19. století, i popisy se zdají odpovídat postupům tehdejšího literárního realismu.
Máte-li rádi Dickense a viktoriánskou Anglii, možná se příběhem pokocháte. Mně ale, jak jsem uvedla výše, rozvleklost šla na nervy.
Kniha vyšla v nakladatelství Plejáda v pěkném vázaném vydání s papírovým přebalem. Titěrná písmenka byla zřejmě úlitbou ceně knihy, která by se navýšením počtu stran neúměrně zvedla.

Dan Simmons: Drood, Plejáda, Plzeň 2009
 
26. 12. 2010

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz