Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Paralelní příběhy a paralelní světy

Lidé si vyprávějí příběhy už od pradávna, možná od té doby, co jsou lidmi; protože příběhy jsou to, co člověka tvoří a co mu dává minulost, přítomnost i budoucnost. A jak vyprávěné příběhy kolují od úst k ústům, zvolna se mění. Vypravěči rozvíjejí drobné peripetie, mnohdy i rozuzlení příběhů, doplňují pokračování původního příběhu a další příhody s hrdinou, který tak dobře obstál ve verzi, donesené k jejich uším. V dávných dobách takto kolovaly a rozrůstaly se archetypické příběhy, mýty, pohádky, pověsti.

V dohledné minulosti začalo být běžné, že smyšlený příběh jednoho autora rozvinul jiný, ať už převzal hlavního hrdinu nebo jen vedlejší téma příběhu. Proč nezkusit doplnit klasický příběh, který zaujal? A doba současná přináší další fenomén: Paralelní psaní příběhů různými autory na dané téma připomíná zpracovávání slohového úkolu. Výsledná vyprávění nesou pečeť konkrétního autora, prezentují jeho osobitost.
Právě na takové platformě vznikla série příběhu JFK. V ní existuje množství paralelních světů. Každý svět má svoji realitu a vzájemně by do sebe neměly zasahovat. Ale jak už to v příbězích bývá, zlé i jiné síly se pokoušejí o světovládu a tak dochází ke kolizím. Aby jich bylo co nejméně, existuje speciální organizace, zvaná Kováři rovnováhy, jejímž cílem je udržet pořádek. Naštěstí to nemají lehké, protože síly zla jsou mocné a navíc v každé organizaci fungují různé ty kliky, lobby a ohniska zájmu. Prostoru pro příběhy je tudíž dost. Jejich hlavním hrdinou je John Francis Kovář, JFK, speciální agent se speciálními vlastnostmi - a jeho spolupracovníci, kteří se - pokud jsem stihla postřehnout - v různých příbězích různě mění. JFK působí do minulosti i do budoucnosti, světy, skrze něž prochází, jsou technologické i mytologické. Vynikající kulisa pro mnoho a mnoho příběhů!
K cyklu jsem se dostala přes svého kamaráda Jarocha Poláka, který také přispěl (zatím?) jedním příběhem. V jeho knize se agenti potýkají nejen s černým arcimágem, ale i se samotným Antikristem, který nakonec sice není tak úplně ďábel, to mu ale neubírá na proradnosti a škodlivosti. Universum, ve kterém těžiště příběhu leží, projde svým koncem světa, lidé šílí, mraky se stahují, mrtvoly se vrší a magie funguje jako nikdy předtím. Román je nesmírně čtivý, čtenář je vtažen do děje, aniž by věděl jak. Apokalyptické atmosféra je velmi pochmurná, přesto příběh nespadá do příliš hluboké anti-utopické filosofičnosti. Nejde ale ani o plytké čtení.. Autor do příběhu pozoruhodně včleňuje osobní zkušenosti a návody k magické praxi. Zmiňuje poznatky současných slovenských, moravských i českých mágů a jako zpestření včleňuje narážky na tyto osoby - což, pravda, udělá radost spíše těm, kdo dotyčné znají a pochopí kontext.
Knížka vyšla v nakladatelství Triton. Při pohledu na titulní stranu se nemohu zbavit dojmu, že jsem tento nebo podobný obrázek už v nějaké knize viděla, ale možná se mi to jen zdá. V dodatku najde čtenář informativní životopis Aleistera Crowleyho, reklamu na další díl a seznam všech doposud vyšlých románů cyklu JFK.

Jaroslav A. Polák: Apokalypsa, Triton, Praha 2010
 
30. 8. 2010

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz