Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Detektivka jako zdroj historických informací

Jsem dlouholetým příznivcem detektivek, přesněji detektivních románů. Nestačí mi jenom tak nějaká vražda a nějaké pátrání. Detektivka má mít propracované postavy, které se vyvíjejí a komplikované vztahy mezi postavami, kde je něco zhoubného ukryto. Detektivka má být přiměřeně hrůzostrašná, aniž by nutně byla nechutně krvavá a libovala si v utrpení. Má být psychologická, ale přehledná a napínavá.
Moje představy splňuje několik autorů - tedy autorek: Phyllis Dorothy Jamesová, Ruth Rendellová, Deborah Crombie, Val McDermidová, Patricia Wenworthová, naše Michaela Klevisová, zvládnu i nějakou tu lehce ukecanou Agathu Christie nebo konzumně odlehčenou Lilian Jackson Braun či Donnu Leone a poslední dobou jsem si zamilovala všechny islandské krimi, co u nás vyšly.

Val McDermidová má rozpracovaných několik románových řad z rozličným zaměřením i hlavním detektivem. Jedna řada sleduje pátrání soukromého očka Kate Brannigan, další - zvláště napínavá – se zabývá psychopatickými pachateli masových vražd, s nimiž bojuje psycholog Tony Hill. V nedávné době vyšly dva nebo tři romány, jejichž hlavní hrdinkou je nepříliš sličná inspektorka Karen Pirie.
V posledním románu Karen pátrá po 22 let pohřešovaném muži. Současně je pověřena případem, kdy v přibližně téže době byla anarchistickými teroristy unesena dcera milionáře, známého skotského podnikatele. V příběhu se prolíná současnost – rok 2007 a období, kdy se oba případy udály, čili rok 1984 a 1985. Svědecké výpovědi jsou tlumočeny jako vyprávění o událostech z této doby.
A tu spočívá kouzlo románu. Případy se odehrávají na pozadí tehdejších politických poměrů, především velké hornické stávky, která v Británii proběhla v uvedené době a trvala rok. Hlad a bída tehdejších horníků, žijících nejen bez jídla, ale také bez tepla v prochladlé Anglii, jsou doplněny popisy policejní šikany, rozhánění demonstrantů jízdními oddíly, zatýkání a nátlaku.
Nedalo mi to, a po dočtení knihy jsem si vyhledala historická fakta. Byla jsem totiž překvapena, že v době relativně nedávné se v evropské zemi děly tak děsivé věci. Polovina 80. let – to byly koncerty pro hladovějící Afriku! Jak tedy mohli lidé umírat hladem v Anglii? A vzpomněla jsem si na obdiv, který jsme tehdy chovali ke konzervativním politikům – snad jako protest proti podivným poměrům v naší zemi. Jistě že tehdy byla i hornická stávka předmětem kritiky u nás vládnoucího režimu, ale ideologicky podbarvené zprávy splynuly v jednotný šum, kterému tehdy nikdo nevěřil. Vznikla anti-propaganda a jakási anti-iluze o tom, kterak si Margaret Thatcher dobře poradila s levičáky, když předtím vyhrála válku o Falklandy (kde se ubozí domorodí zemědělci bránily imperialistickým cizím vojákům jen s lehkými tanky a minomety, protože jiné zbraně doma nemají - dodnes si ty zprávy pamatuji, včetně posměšků, které vyvolaly) a zavedla ve své zemi pořádek.
Co se tehdy stalo: Pravicová vláda v čele s Mrs. Thatcher se potýkala s levicovou opozicí, která (podobně jako dnes levice u nás) požadovala dotování nevýnosných podniků, aby lidé neztratili obživu, i vysoké sociální dávky. Stát se tak stále více zadlužoval. Bylo třeba se státnímu dluhu postavit, proto nechala premiérka zavřít prodělečné doly. Proti jejímu rozhodnutí se celostátně vzbouřily desítky tisíc horníků a jejich předáci, v čele s komunistou, jehož jméno jsem zapomněla, zablokovali přístup do dolů a snažili se svrhnout vládu Thatcherové. Údajně byli podporováni komunisty ze zahraničí, především z východního bloku. Mrs. Thatcher jim neustoupila. Moc odborů, která připravila britské hospodářství po II. světové válce o prosperitu, byla neúspěchem této stávky definitivně zlomena. Po tomto vítězství Margaret Thatcher naplno rozjela program privatizace a omezila dosavadní privilegia odborů. Tak prosadila politiku monetarismu, což dnes známe jako volnou ruku trhu, tolik propagovanou Václavem Klausem. (Dosavadní způsob politiky se označuje jako keynesiánství; dle tohoto ekonomického názoru je nejhorším problémem ekonomiky nezaměstnanost, proto jsou přípustné dotace pracovních míst; tím vzniká státní dluh, který za určitých podmínek, je-li pobídkou pro trh, může mít smysl. V případě vulgárního keynesiánství, které je deficitními státními rozpočty praktikováno i u nás, ale státní dluh vede jen k příjezdu exekutorů - více můžete najít např. na http://www.finmag.cz/clanek/5800/).
Nebudu pochopitelně prozrazovat děj ani rozuzlení napínavého příběhu, byť mohu říci, že mne konec trochu zklamal a připadl mi odbytý právě z hlediska vývoje postav. Ale nevadí – kniha jinak stála za to a krom příběhu jsem, podobně jako už tolikrát v detektivkách, vytěžila i cenné historické souvislosti, nad nimiž by mne jinak nenapadlo vybádávat.


Val McDermidová: Temné struny, BB art, Praha 2009
 
leden 2010

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz