Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Bylinný receptář

Při úklidu vyhřezl z mého archivu, dávám jej tedy k dispozici. Je to přece základní pomůcka každé jedovarné čarodějnice.Základní předpisy
Nálevy
Nálev je za tepla získaný vodný výluh drog. Voda by měla jen přijít k varu, protože v silně vroucí vodě s párou vyprchají i hodnotné silice. 15-20 g bylin na šálek, přelít vařící vodou a nechat nějakou dobu vylouhovat. Květy potřebují zpravidla jen několik minut, listy a semena se mohou nechat odstát 20-30 minut, aby bylo využito všech účinných látek. Vhodný především pro mladé byliny obsahující éterické oleje. Při delším vaření by vyprchaly. Základním pravidlem je že čaj je hotový klesnou-li byliny na dno. Byliny s vysokým obsahem olejů (tymián) - neklesnou ani po hodinách. Stačí tedy 10-15 minut louhovat. Čaj se pije teplý - ihned, aby látky nevyprchávaly.
Na cesty či do kanceláře si můžeme vyrobit bylinné sáčky. Na čtvereček mulu dejte 1-2 lžičky bylin a provázkem svažte do malého ranečku. Ten jednoduše vylouhujte 10 min. v šálku na čaj.

Odvary
30g sušených či 60g čerstvých tvrdých částí - kořen, kůra, bobule, semena či stonek- se dají do studené vody a přivedou k varu, 15 minut vařit, aby byly využity účinné látky. Vhodné pro rostliny s těžko rozpustnými léčivými látkami (hořké l., třísloviny), zvláště kořeny, dřeva, lodyhy. Doba vaření je otázkou citu - ne delší než 15 min. Některá dřeva a kořeny - půl hodiny. Nádoba na vaření nesmí být - železná, mosazná nebo měděná.
Čínské odvary
Koncentrovanější odvary. Běžné na východě. 150 g byliny se přelije 1 litrem studené vody a přivedou k varu, 15 minut vaříme.
Obklady
Použijeme horký či studený odvar, nálev nebo tinkturu. Zředíme a namáčíme v připravené tekutině čistou lněnou látku, měkkou bavlněnou látku či vatu zabalenou v gáze. Přebytečnou tekutinu vymačkejte.
Masti
Rozpustíme 500 g vazelíny, měkkého parafínu nebo jiné masti ve vroucí lázni. Nejlepší je sádlo z prasete zabité za úplňku. Přidáme 60 g sušených bylin či 150 g čerstvých bylin. Zahřejeme cca 2 hodiny, nebo tak dlouho, dokud byliny nezměknou (ne v ve dnech panny - plesniví). Necháme vyvařit vodu. Scedíme a rychle směs přelijeme do nádob, dokud je ještě teplá a tekutá. Uchováváme v chladu.
Používají se: kopřiva dvoudomá, prha arnika, heřmánek, ptačinec žabinec, bezový květ, jitrocel.
Zvlášť vhodné jsou měsíčky - 2 hrstky byliny, vložíme k zahřátému tuku a necháme krátce smažit - jako řízky. Horký tuk odstavíme na 24 hodin do chladu. Příštího dne lehce zahřejeme do tekuté podoby - přecedíme do čistých sklenic a uložíme v temnu. Maže na hrudník při kašli, bronchitidě atd. Správný okamžik jsou dny mezi střelcem a blíženci - tedy stoupající Měsíc. Potřebujeme-li mast rychle - vyhnout se raku a panně. Rovněž vhodná doba je úplněk.
Sirupy
Nejdříve zhotovíme 500 ml nálevu či odvaru z naťe, listu, kořene, kůry nebo květu. Přidáme 500g medu či nerafinovaného cukru a mícháme do úplného rozpuštění cukru. Povaříme lehce na mírném ohni, až směs získá sirupovou konzistenci. Po vychlazení scedíme. Oslazení pomáhá uchovat účinné rostlinné ingredience a je rovněž prospěšné pro překrytí cuti některých bylin.
Vhodné byliny: artyčok, brutnák, černá ředkev, česnek, mochna, oves, přeslička.
Nejčastější využití - sirupy pro děti - proti kašli, nachlazení na dobrý spánek atd. Podávejte 5-10 ml 3x denně. Sirupy uchovávejte ve sterilizovaných tmavých láhvích s korkovou zátkou, nejdéle 3 měsíce.

Lektvary
Teplé zábaly
Dát byline do čistého, měkkého šátku, nebo sáčku, který je tak velký jako plocha, která se ošetří. Přelít vařící vodou a vymačkat zábal do čistého ručníku, aby byla odstraněna přebytečná tekutina. Použít zábal horký jak to půjde snést. Dobré na revma, klouby, svaly. Položíme-li pacienta na břicho - zotavující spánek.
Maceráty
Macerát je výtažek za studena. Některé byliny nesnášejí var ani páru a jsou účinnější v podobě macerátů než-li odvar či nálev (kozlík lék.). 25g takovéto byliny vložíme do 500 ml studené vody - necháme stát přes noc. Příští den přecedíme a v čerstvé vodě můžeme ještě krátce povařit - zbylé části léčivé látky.
Extrakty
Husté bylinné výtažky, získané za studena či za tepla. Bylinu napěchujeme do velké nádoby a přelijeme ji olivovým, saflorovým či ořechovým olejem. Přiklopíme víčkem a ponechíme stát na slunné okenní římse 2-3 týdny. Poté zcedíme. Nádobu znovu napěchujeme bylinou a přelijeme ji získanou tekutinou. Extrakci opakujeme. Scedíme do zásobních lahvích. Získáme jemnou tekutinu na mazání a vtírání. Uchováváme v chladu a ve stínu.
Syrové šťávy
Některé byliny se hodí k pasírování, nejsou trvanlivé - ihned spotřebovat. Vhodné byliny- artyčok, brutnák, černá ředkev, česnek, mochna, oves, přeslička.
Vinné tinktury
Řídké výtažky z jedné byliny, zředěné vinným lihem. Do lahví se nasype hrstka bylin, přelije ovocnou pálenkou až je koření pod hladinou necháme na teplém místě odležet. Asi po 2 týdnech lze tinkturu použít.
Přidáme-li malé množství (25-50 ml) vroucí vody do dávky tinktury (5 ml) v šálku a necháme zchladnout, většina alkoholu se odpaří a dávka bude neškodná.
Lihové tinktury
Řídké výtažky, zředěné lékařským lihem, do lahví se nasype hrstka bylin, (hřebíček atd.) přelije lékařským lihem až je koření pod hladinou necháme na teplém místě odležet. Asi po 2 týdnech (líh ztmavne) lze tinkturu použít (potírání štípanců od komára, vosy atd.).
Bylinné tabletky
Usušenou bylinu rozdrtíme na velmi jemný prášek. Kapsle tímto práškem naplňíme. Uchováváme na chladném místě v tmavé sklanici po dobu 3-4 měsíců.
Bylinná vína
Keramickou nádobu napěchujeme do 3/4 bylinou (oman pravý, andělika atd.). Přelijeme kvalitním červeným či bílým vínem až do úplného ponoření byliny. Byliny musí být zality, jinak zplesnivějí. Ponecháme louhovat 2 týdny. Denně odebíráme dávku a pravidelně doléváme vínem.
Zužitkujte do 3-4 měsíců. Užívejte 1 x vínovou skleničku denně. Uchovává se v tmavých láhvích.
Bylinkové polštáře
Byliny se mají trhat za přibývajícího Měsíce a za ubývajícího Měsíce plnit a zašívat.

Lektvary - receptury
Alergie
Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Arterioskleróza
Smíchejte stejné díly rozmarýnu, levandule, máty a řebříčku obecného. Jednu lžičku směsi přelijeme šálkem vroucí vody a po 5 minutách louhování scedíme. Pijeme 1 šálek teplého čaje dvakrát denně před jídlem.
Bledost
100 g kopřivy. Přelejte 3 čaj. lžičky kopřiv 1/2 l vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. denně vypijte 3-4 šálky čaje po dobu 6-8 týdnů.
Bolesti hlavy 1
Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Bolesti hlavy 2
Máta peprná přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme a osladíme medem. Posadíme se k otevřenému oknu a popíjíme čaj. Pomáhá horká koupel nohou do níž se přidá polévková lžíce hořčičné natě.
Bolesti hlavy 3
Tužebník přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme a osladíme medem.
Bolesti břicha
Šalvěj přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Pijeme 4x denně půl šálku.
Bolesti v krku
Měsíček přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Bolesti uší
Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Bolesti zad a kloubů
2 šálky jalovčinek, 2 šálky olivového oleje
Jalovčinky necháme přes noc nabobtnat ve vodě. Bobule smícháme s olejem a zahříváme 30 min na mírném plameni. Můžeme scedit.
Bolesti žlučníkové
Smícháme 40 g čekanky, 20 g jalovcového plodu, 20 g pampelišky, 20 g zemědýmu. Dvě čaj. lžičky směsi přelijte 2 šálky vody a nechte vařit 5 - 10 minut, sceďte a užívejte 2 x denně šálek teplého čaje 1/2 hodiny před jídlem.
Bronchitida - utišení
Smíchejte stejné množství omanového kořene, tymiánu, kopřivy a plicníku lékařského. Jednu čajovou lžičku přelijte do poloviny šálku vroucí vodou a nechejte odstát. Užívejte 2x až 3x denně.
Černé kruhy pod očima
Zavažte menší množství yzopu do mušelínového plátna. Namočte jej do teplé vody a přiložte na oči.
Deprese
Smícháme 50 g benediktu a 50 g meduňky. Přelijeme 3 lžičky směsi 1/2 l vroucí vody, 5 minut louhujeme, scedíme a užíváme denně 3 šálky teplého čaje.
Dlouhá cesta
Zeměžluč přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Energie, celková vitalita
Jalovec přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Fosfátové kameny
Smíchejte 15 g šípku, 15 g jalovcového plodu, 20 g březového listu a 100 g mořeny barvířské.
Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vody a 5 - 10 minut vaříme. Scedíme a pijeme 2 - 3 šálky denně.
Hubenost 1
Smíchejte 25 g zeměžluče, 25 g řebříčku a 25 g heřmánku. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.
Hubenost 2
Smíchejte 25 g zeměžluče, 25 g řebříčku , 25 g heřmánku a 25 g pískavice řecké seno. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.
Chronické onemocnění ledvin
Smíchejte 30 g bobule jalovce, 30 g šípku a 100 g kdoule. Lžičku směsi přelijeme šálkem vody. Vaříme 5 - 10 minut. Scedíme a pijeme 2 - 3 šálky teplého čaje denně.
Jaterní nemoci
Měsíček přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Kašel
rozmarýnový čaj, horká koupel nohou a šťáva ze syrové či vařené cibule, k čemuž se může jíst koriandr smíchaný s medem.
Kašel dráždivý - uklidnění
15 g kozlíku lékařského; 15 g rozinek; 15 g anýzu; 15 g lékořice. Byliny přelijte vodou a přiveďte k varu. Čaj je vhodný přisladit medem.
Kašel - sirup
1,2 l vody; 1 čaj. lžička lněných semínek; 25 g kořene lékořice; 100 g rozinek, 100g cukru, 1 polév. lžíce octa. První 4 složky vaříme tak dlouho, dokud nezískáme obsah 0,9 l. Přidáme cukr a ocet a řádně promícháme. Podáváme před spaním.
Klidný spánek 1
vhodné pro děti trpící nočními můrami. Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedit a půl hodiny před spaním vypít jeden šálek silného čaje.
Klidný spánek 2
Půl hodiny před uložením do postele pijte levandulový čaj či si vetřete kapku éterického oleje do spánků a nebo jím lehce pokapejte polštář.
Krevní čistidlo 1
Měsíček přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Krevní čistidlo 2
1díl kořene pampelišky, 1 díl kopřivových listů, 2 díly výhonků černého bezu a 2 díly květů a listů prvosenky. 2 lžičky uvedené směsi bylin přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Užívejte 2 x denně.
Kožní onemocnění
ptačincová mast - 50 g ptačince, 500 ml olivového oleje, 50 g kakaového másla, 50 g žlutého včelího vosku. Byliny namočte na dva měsíce do olivového oleje, poté přidejte ostatní suroviny a směs mírně zahřejte, aby se rozpustily tuhé složky, a při chladnutí vyšlehejte, dokud nevznikne hladký krém. Nepoužívat vnitřně.
Kloktadlo či ústní voda
5 g šalvěje, 5g rozmarýnu, 5 g zimolezu a 5 g jitrocele. Byliny smíchat a povařit v 300 ml vína, do něhož jste přidali trocha medu.
Ledvinové a žlučové kameny
Smíchejte 5 g anýzu, 5 g petrželového plodu, 10 g kokošky p. t., 10 g jalovcového plodu, 15 g medvědicového listu, 15 g kořene jehlice trnité, 15 g libečkového kořene, 15 g pampelišky. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vody a 5 - 10 minut vaříme. Scedíme a pijeme 3 šálky denně.
Mazání na prsní bradavky
Na mírném ohni povařit čerstvé listy šalvěje společně s trochou medu - 30 minut (dokud med neztmavne) - poté nechat vychladit.
Mazání na prsní bradavky 2
na ošetřování prsů při kojení, otoky, nádory - Pánev většího obsahu zaplňte hlavičkami jetele, zalijte vodou a povařte 1 hodinu. Přeceďte a byliny vylisujte. Celý postup opakujte s čerstvým materiálem a odvarem z předchozího vaření. Opět po hodině přeceďte a zbylou tekutinu vařte tak dlouho dokud nezůstane smolně hustá. Nesmí se připálit! Používejte ve formě obkladu.
Malátnost či únava
kozlík lék. 20g, bez černý 20g, třezalka 20g, heřmánek 20g, levandule 20g, lipový květ 20g - Všechny složky smíchat v uvedeném poměru. Přelít tři čajové lžičky této směsi 500 ml vroucí vody. Vylouhovat 5 min a scedit. Denně vypít tři šálky tohoto teplého čaje.
Menstruační bolest
5 - 7 kapek kozlíkové tinktury - Rozpusťte v šálku vlažné vody, tlumí menstruační bolesti, tiší šokové stavy z potratu, vážném úrazu či úleku.
Menstruační bolesti - trotulin
Smíchejte bobule jalovce, petržel, fenykl, libeček a šantu kočičí. Zalijte bílým vínem. Před použitím ohřejte.
Menstruace slabá, spojená s bolestmi žaludku
Smíchejte 30 g bobule jalovce, 30 g pelyňku pravého, 20 g routy vonné a 20 g mochny husí. Lžičku směsi přelijeme šálkem vody a vaříme 5-10 minut. Poté scedíme. Denně večer vypijte 2 šálky teplého čaje.
Menstruace - oddálení
myrha 5g, zeměžluč 5 g, šalvěj 5g. Přísady pečlivě rozmělněte a 2,5 g směsi přidejte k bylinnému čaji zhotovenému z kopřivy a máty. Dávkování: libovolné množství.
Metabolismus - úprava
1čaj. lžička kůry olše - řešetláku, 1čaj. lžička lékořicového kořene, 1čaj. lžička kořene a listů smetanky a 1čaj. lžička violky trojbarevné. Namočte jednu polévkovou lžíci uvedené směsi bylin v 1 l studené vody a nechejte 3 hodiny louhovat. Pak směs přiveďte k varu, odstavte a přikryjte na 15 minut. Užívejte 2 polévkové lžíce denně.
Migréna
Smíchejte stejné části rozmarýnu a levandule. Ze směsi připravte čaj a pijte jej denně po dobu nejméně 14 dnů na dosažení rovnoměrné cirkulaci krve v mozku. K utlumení záchvatu migrény si připravte horkou koupel, nakapejte do ní 15 - 20 kapek levandulového oleje. Setrvejte v lázni- v klidu - 15 - 20 minut. Pak si lehněte do zastíněného pokoje. Po probuzení by měla bolest ustoupit.
Mixtura na cystitidu
30 ml tinktury proskurníku lék., 30 ml tinktury z medvědice lék., 20 ml z tyčinek kukuřice seté, 10 ml tinktury z pýru plazivého a 10 ml tinktury řebříčku obec. Výroba jednotlivých tinktur je popsána v kapitole Bylinné lektvary - receptury. Tinktury smíchejte dohromady v uvedeném poměru a uchovávejte ve tmavém skle.
Dávkování: Do šálku nalijte 5 ml mixtury, zalijte 1/2 šálku vroucí vody. Po zchladnutí lektvar po doušcích vypijte.Pijte velké množství tekutin a vyvarujte se alkoholu.
Měsíčková mast
500 ml měsíčkového oleje, 40 g kakaového másla, 40 g žlutého včelího vosku. Olej mírně zahřejete, rozpustíte v něm kakaové máslo a včelí vosk. Odstavte směs z ohně a míchejte, dokud nezchladne a nezhoustne. Uchovávejte ji v zavařovacích skleničkách a v chladu. Vhodné na poranění, odřeniny, popáleniny (poté co ustoupí horkost).
Nadýmání
Smíchejte 10 g plodu kardamonu, 10 g puškvorce, 20 g kozlíku, 30 g máty pepr., 30 g heřmánku. Dvě čajové lžičky směsi přelijeme 2 šálky vody, nechte vařit 5 - 10 minut a sceďte. Pijte 1 šálek po obědě a druhý večer před spaním.
Nespavost 1
Lipový květ přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedit a půl hodiny před spaním vypít jeden šálek silného čaje. Při dlouhodobé nespavosti si vložte pod polštář směs levandule a lipového květu.
Nespavost 2
spojená s poruchami prokrvení dolních končetin a s močovými potížemi. Smícháme 20 g meduňky, 20 g vřesu a 100 g kozlíku. Přelijeme 1 lžičku směsi šálkem vroucí vody, 5 - 10 minut louhujeme, scedíme a užíváme denně 1 - 2 šálky teplého čaje.
Nervový systém 1
bázlivost, bušení srdce - Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Nervový systém 2
nervozita - Levandule - uvedenou bylinu užít do koupele.
Nervový systém 3
uvolnění všeobecné zablokovanosti, při stavech úzkosti, beznaděje, negativní postoje, pocit osamělosti, prázdnoty, po rozchodu s partnerem či při ztrátě blízkého člověka. Nejlépe je užívat prvosenkové víno či bylinný čaj a talisman z květu, který noste u sebe a na noc jej dejte pod polštář. Nemocným dětem dávat v pytlíčku nad postýlku, aby odehnaly duchy mrtvých, které děti vidí jako strašidla.
Neuralgie
8 - 12 kapek kozlíkové tinktury; 100 g oleje lisovaného za studena. Řádně promíchejte.
Nízký tlak
Květy měsíčků přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme a osladíme medem. Oživuje.
Obezita
Smíchejte 25 g trnky, 25 g rozmarýnu, 25 g šalvěje a 25 g pelyňku pravého. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vroucí vody a po 5 minutách louhování scedíme. Pijeme 3 šálky teplého čaje denně.
Obranyschopnost
Smíchejte 10 g jalovce, zeměžluče, pískavice řeckého sena, kopřivy, šípku, řebříčku, zeměžluče. Lžičku směsi přelijeme vroucí vodou a 10 minut louhujeme, scedíme. Pijeme 3 šálky denně po dobu 8 týdnů.
Ochrana proti nemocem
Heřmánek vložit do pytlíku a zavěsit nad dětskou postýlku.
Ochrana proti jedům
jakékoliv jedy v těle, ať již vznikly působením toxických látek či infekčními chorobami - Jalovec přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Otoky 1
Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Otoky 2
Měsíček přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Onemocnění močového měchýře a ledvin
Smíchejte 10 g kopřivy, 10 g zlatobýlu, 10 g jalovcového plodu, 10 g kořenu jehlice trnité, 10 g řebříček, 20 g přesličky rolní a 30 g březového listu. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vody a 5 - 10 minut vaříme. Scedíme a pijeme 2 - 3 šálky denně.
Podpora pocení
15g lipového květu, 15g květů černého bezu, 15g květů divizny, 15 g heřmánku smícháme. 2 čaj, lžičky zalijeme vařící vodou a necháme chvíli odstát. Doporučuje se pít čaj horký.
Pohlavní orgány
poševní záněty, svědění rodidel apod. - Měsíček přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat, používejte jak formou čajů tak koupelí
Porucha trávení 1
způsobená úzkostí či nervovým vypětím, vhodné pro děti i starší lidi - heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Porucha trávení 2
nechutenství, nadýmání, zácpa, žaludeční vředy a utišení kolik
jalovec - bobule jíme následovně : 1 den - 4 bobule, 2 den - 5 b., 3 den - 6 b., 4 den - 7 b. atd až do deseti bobulí. Pak se denní příděl jalovčinek opět snižuje , až dosáhneme počtu 5 bobulí.
Posílení ledvin
čerstvé listy a kořen pampelišky 450 g, čerstvé zelené listy broskvoně 450 g, čerstvé listy a kořen pampelišky 450 g. Jalovčinky necháme přes noc nabobtnat ve vodě. Bobule smícháme s olejem a zahříváme 30 min na mírném plameni. Můžeme scedit.
Prochlazení
Jalovec přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Předmensrtuační syndrom
120 g tang kvej/dang gui (angelica sinensis), 20 g paj šao/bai sbao (kořen pivoňky - Paeonia lactiflora), 5 g usušené slupky mandarinovníku sladkého, 5 g usušeného kořene lékořice lysé, 2 g čerstvého zázvorového kořene, 10 g usušeného sporýše lékařského, 2 g usušené máty peprné, 1 litr vody.
Prvosenkové víno
4,5 l květů prvosenky a 1,75 kg krystalového cukru, přidejte kůru ze tří citrónů a 4,5 l studené pramenité vody. Na konec přidejte 30 dkg čerstvých kvasinek. Směs promíchávejte každý den a po dobu 1 týdne. Poté ji nalijte do demižónu společně se šťávou ze tří citrónů a ponechte kvasit. Po ukončení kvasného procersu demižón zazátkujte a uložte na 8 - 9 měsíců. Stočte do láhví. Víno by mělo být čiré, žluté barvy a likérové chuti.
Prvosenkový sirup
450 g čerstvých květů prvosenky přidejte do 900 ml vroucí vody. Nechejte vařit. Přimíchejte tolik cukru, aby směs nabyla sirupové konzistence. Použití: závratě, nervové potíže, bolesti hlavy, nespavost dětí.
Ranní nevolnost v těhotenství
110 ml tinktury zázvoru, 10 ml tinktury heřmánku, 10 ml tinktury z mandarinovníku sladkého, 10 ml tinktury z měrnice černé a 10 ml tinktury z meduňky lék. Výroba jednotlivých tinktur je popsána v kapitole Bylinné lektvary - recepty. Uchovávejte tinktury jednotlivě v lahvičce z tmavého skla s kapátkem. Při prvním náznaku nevolnosti si kápněte na jazyk 2-3 kapky vybrané tinktury. Tinktury obměňujte.
Relaxační koupel 1
Hrst heřmánku vložit do plátěného pytlíku a vložit do koupele. Lze použít heřmánkový éterický olej či silný bylinný čaj.
Relaxační koupel 2
Přidejte pět kapek levandulového oleje do lázně a dýchejte její vůni. Představujte si, že pocity, kterých se chcete zbavit, z vás vyprchávají stejným způsobem jako pára z vaší koupele.
Revma
ptačincová mast
50 g ptačince, 500 ml olivového oleje, 50 g kakaového másla, 50 g žlutého včelího vosku
Byliny namočte na dva měsíce do olivového oleje, poté přidejte ostatní suroviny a směs mírně zahřejte, aby se rozpustily tuhé složky, a při chladnutí vyšlehejte, dokud nevznikne hladký krém. Nepoužívat vnitřně. Můžete pít čaj z jalovce či zeměžluče.
Senná rýma
Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Spalničky - urychlení léčby
4 díly světlice; 4 d. meduňky; 2 d. lékořice; 2 d. květů černého bezu; 1 d. listů violky. Čajovou lžičku směsi vaříme 3 minuty ve třech šálcích vody a poté necháme 10 min stát. Dávkování : 3 x denně jeden šálek čaje.
Šok
5 - 7 kapek kozlíkové tinktury
Rozpusťte v šálku vlažné vody, tlumí menstruační bolesti, tiší šokové stavy z potratu, vážném úrazu či úleku.
Ústní voda 1
20 ml šalvějové tinktury, 80 ml růžové vody. Přísady smíchejte a používejte 1 polév. lžíci na 300 ml vlažné vody 1 x denně.
Ústní voda 2
30 g kořene lékořice; 500 ml vody. Kořen zalijte studenou vodou, přiveďte k varu a vařte 15 minut. Používejte na afty a záněty ústní dutiny.
Únava jarní
pampeliška 40 g, řebříček 20 g, popenec 20 g, rozrazil 20 g, vlaštovičník 20 g. Všechny složky smíchat v uvedeném poměru. Přelít tři čajové lžičky této směsi 500 ml vroucí vody. Vylouhovat 5 min a scedit. Denně vypít tři šálky tohoto teplého čaje.
Únava
Smíchejte 20 g heřmánku, 20 g kozlíku, 20 g třezalky, 20 g bezu černého, 20 g levandule, 20 g lípy. Tři čajové lžičky směsi přelijte 3 šálky, vařte 5 - 10 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.
Vzteklost 1
Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Vzteklost 2
Zeměžluč přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Zanícené rány 1
Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Zanícené rány 2
2 šálky jalovčinek, 2 šálky olivového oleje. Jalovčinky necháme přes noc nabobtnat ve vodě. Bobule smícháme s olejem a zahříváme 30 min na mírném plameni. Můžeme scedit.
Zánět spojivek
500 ml růžové vody, 1 ml měsíčkové tinktury, 40 ml habru obecného
Vše dobře promícháme. Do této směsi namočíme kousek vaty a přiložíme na oční víčko
Zrak - kapky
Smíchejte po čajové lžičce světlíku, heřmánku a fenyklu. Přelijte šálkem vroucí vody, přikryjte a nechejte vychladnout. Před použitím přeceďte přes jemné síto.
Vyvolání opožděné menstruace
Smíchejte 10 g pelyňku, 10 g šalvěje a 10 g máty peprné s medem tak, aby vznikla hustá pasta, kterou nanesete na plátno a přiložíte na oblast podbřišku.
Menstruační bolesti
Smíchejte 2,5 g bukvic, máty polej a pelyňku s trochou vody a vína. Povařte a pijte za horka.
Urychlení porodu
Smíchejte 10 g routy vonné, 10 g černobýlu, 10 g pelyňku, 600 ml oleje a 1 lžičku cukru. Směs povařte 30 minut - olej se nesmí přehřát, přeceďte a masírujte děložní oblast. Podpoříte tím stahování svalstva.
Posílení vlasové pokožky
50 g puškvorce a čekanky smíchejte. Jednu lžičku směsi přelijte šálkem vody a vařte 5 - 10 minut. Sceďte. Ráno a večer masírujte vlasovou pokožku teplým čajem.
Revmatismus
Smíchejte 10 g medvědicového listu, 10 g průtržníku lysého, 10 g kručinky, 10 g vřesu, 10 g třezalky, 10 g puškvorce, 10 g levandule, 10 g šalvěje a 20 g jehlice trnité. Přelijte lžičku šálkem vody a vařte 5-10 minut. Sceďte. Vypijte denně při snídani 1-2 šálky teplého čaje.
Lupus vulgaris
Smíchejte 25 g ptačince, přesličky, jitrocele a pelyňku pravého. Přelijte 3 lžičky směsi 1/2 l vroucí vodou a 5 minut louhujte. Po scezení denně vypijte 3 šálky čaje.
Jarní očistná kůra
5 g svízele, smetanky a pelyňku přelijte 600 ml vody a nechte řádně vylouhovat. Aplikujte 1 vínovou skleničku 3x denně po dobu 1 týdne.
Poruchy paměti
Smíchejte 20 g rozrazilu, 20 g puškvorce, 20 g meduňky, 20! g rozmarýny, 20 g hlohu a 20 g pelyňku pravého. Přelijte 3 lžičky 3 šálky vody a vařte 5-10 minut. Sceďte. Vypijte během dne 3 šálky teplého čaje.
Kopřivový lektvar
V třecí misce rozmělníme 25 g kopřivové sušené listy a přesijte přes sítko. Přidáme 75 g čistého medu. Uskladněte nejlépe v kameninové nádobě. Užívejte při potřebě odhlenění.
Omanové víno
V jednom litru červeného vína macerujeme za občasného protřepání 75 g kořene omanu. Po deseti dnech přecedíme a dochutíme medem. K podpoře chuti, žaludeční tonikum, lék proti kašli.
Dávkování : dvě sklenice vínové denně.
Smetankové pivo
50 g sušené pampelišky, 50 g sušené kopřivy, 25 g celíku zlatobýlu, 3 l vody, 1 kg cukru, 2 polévkové lžíce mletého zázvoru, 15 g kvasnic. Byliny povařte asi 15 minut, přeceďte a přidejte 1 kg cukru a mletý zázvor. Nechejte zchladnout a dolijte vodu tak, aby směs měla obsah 7, 5 l. Přidejte kvasnice a nechejte 24 hodin stát. Odstraňte naplavené nečistoty a stočte do lahví. Nápoj lze užít za 2-3 dny.
Meduňkový sirup
Na každých 450 g meduňky zalejte 1,75 g vroucí vody, macerujte 12 hodin /poblíž teplého zdroje), přeceďte a opakujte se stejným množstvím. Na 600 ml teklutiny 1 kg cukru a za tepla řádně promíchejte. Sesbírejte nečistoty a stočte do lahví. Vydrží asi 1 rok. Užívejte dle potřeby 3x denně 1 lžičku s trochou teplé vody.
Ptačincová mast
50 g ptačince namočíme na dva měsíce do 500 ml olivového oleje (slunečnicový). Poté přidejte 50 g kakaového másla a 50 g žlutého včelího vosku. Směs mírně zahřejte do rozpuštění tuhých složek. Při chladnutí vyšlehejte do hladkého krému.Nevím, od koho receptář mám, nemohu proto uvést autora - jestli se mi autor přihlásí, nebudu se s ním přít - já to určitě nepsala....
 
dáno do placu 7. 2. 2010

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz