Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Zevšednělá alchymie

Poslední rok či dva se pokouším dostudovat - jestli to tak lze vůbec vyjádřit - alchymii. Díla Nicolase Flamela, Reusnera, Bacona, Michaela Sendivoje nebo výběry D. Ž. Bora jsou dosti nesrozumitelné pro současného začátečníka; věřím, že do kategorie těch s pomalejším chápáním alchymické vědy nemusím zdaleka řadit jen sebe. Při výběru knížek k prostudování proto raději volím autory jako Bernarda Rogera, René Alleaua, Helmonda či Burkhardta. Uvažování těchto autorů je duši moderního člověka bližší a jejich výklady jsou pochopitelnější. Tak se mi dostala do ruky i knížka britské autorky Cherry Gilchrist s nic neslibujícím názvem Alchymie pro všední den.

Už na prvních stránkách jsem si povšimla, že knihu musela napsat žena. Ze jména to nebylo nijak poznat - Cherry Gilchrist se může jmenovat žena i muž. Ten květnatý, spíše pocitový než popisný styl, v němž se autorka přímo obrací ke svým čtenářům, však dobře znám ze svých vlastních knížek a pojednání. Dříve jsem si toho nevšimla: nehodnotím díla dle pohlaví autora ani si je podle toho nevybírám. Nikdy jsem ale nečetla alchymistickou knihu od ženy; byť se středověk může pyšnit i alchymistkami, jejich práce jsou mi neznámé. Právě proto jsem zřejmě rychle postřehla rozdíl. Alchymie má svou hantýrku a výklady mají velmi podobný styl, který vnímám jako popisný. Vyjádření alchymistů tak mají typickou atmosféru, byť mohou nahlížet předmět popisu z rozličných úhlů.
Toto dílko je však od samého počátku jiné. Má ženskou duši. Už sám tento fakt mne velmi překvapil a byla jsem ráda, že jsem knížku otevřela. Možná jsem nevšímavá, ale zde jsem se poprvé tak důrazně setkala s rozličným přístupem mužů a žen k jednomu předmětu. A jelikož jako správný Thelémita nad protiklady uvažuji a mám ráda hrátky s nimi, byla mi kniha inspirací už jen díky svému stylu.
Autorka vychází z jungiánského přístupu k alchymii, zjednodušeného oproti původní náplni alchymie a tím lehce placatého. Tento přístup ale dokáže vytěžit s maximální srozumitelností. Alchymické dílo představuje jako cestu do hlubin duše, jako formu sebepoznání, zpestřenou obrazným uvažováním a pozoruhodným jazykem. Zvláště metody obrazného uvažování využívá ve velké míře a komentáře k jednotlivým fázím díla prokládá přirovnáními, bajkami a návody ke konkrétním cvičením, které si může čtenář provádět. Cvičení jsou spíše z ranku psychoterapie a mnohá z nich se vyskytují v různých obměnách v přehršli motivačních a tzv. duchovních příruček. Z mého pohledu tak příliš jednoduchá cvičení celé dílko zbytečně znehodnocují. Chápu ale úlitbu průměrnému vkusu a tím i prodejnosti. Mám vlastní zkušenosti tohoto druhu.
Kniha si nehraje na odborné pojednání, netváří se jako studijní text shrnující poznatky o tomto oboru. Ani jím není. Je to jednoduchá příručka pro ty, kdo chtějí přičichnout k alchymii a moc se neumazat.
Snad ale není první vlaštovkou naznačující, která že oblast okultna bude v nejbližších letech vybydlena do mrtě.
,
Cherry Gilchrist: Alchymie pro každý den, Dobrovský, Praha 2008
 
únor 2009

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz