Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Fúze lidské a mimo-lidské mysli

Moje posedlost detektivními příběhy je myslím dostatečně známa. Znát je zřejmě také to, že mi poslední dobou učarovaly i příběhy či práce tak či onak spojené s mýtem Cthulhu. Nemohla jsem si proto nechat ujít ani sbírku povídek, která spojuje obě témata a v roli pátrajícího je detektiv skutečně největší - Sherlock Holmes.
Tuto postavu vytvořil autor, sir Arthur Conan Doyle, ve druhé půli 19. století (první příbeh, Studie v šarlatové, vyšel v roce 1887) a celkem 60 příběhů, v nichž figuroval, psal 40 let. Na dílo sira Doylea navázali další, se svými více či méně zdařilými detektivními příběhy. Mezi nejznámější patří Studie v šarlatové, Pes baskervillský, Poslední případ nebo Skandál v Čechách. Mýtus Cthulhu vytvořil autor, Howard Phillips Lovecraft, asi o dvacet let později, okolo roku 1917, a byť se z počátku nesetkaly s tak velkým ohlasem, později se staly známými. Mýtus popisuje veliké kosmické zlo, jež čeká, aby uchvátilo zemi. Také toto téma se dočkalo nesčetných následníků.

Protikladné světy - racionální poznatelný a iracionální, za hranicemi veškeré představivosti - se setkávají v 18 povídkách současných autorů žánru detektivky, hororu i sci-fi a naznačují, jak by mohlo jejich střetnutí vypadat. Povídky jsou inspirativní a čtivé, a přece je každá jiná, podle toho, jak který autor pojal téma.
Tak například první povídku Studie ve smaragdové, napsal u nás velmi známý Neil Gainman, jehož pojetí tématu dle mého názoru z celku knihy vybočuje svým humorem. Oproti tomu je např. Královská krev Steven-Eliotta Altmana klasickým detektivním příběhem s temným tajemstvím na konci. Tamtéž lze zařadit i Arabův rukopis, který napsal Michael Reaves. V povídce Masky v slzách Jamese Lowdera Holmes vůbec nevystupuje - příběh vypráví dr. Watson jako utajenou příhodu z dob, kdy jako voják sloužil v Afgánistánu. Podobně je strkturovaná i povídka Tygr! Tygr! (napsala Elizabeth Bearová).
Podrobnosti z Holmesova života jsou porovnávány s tím, jak tyto podrobnosti podává A. C. Doyle, což činí četbu ještě zajímavější.
Bude-li v létě pršet, je tato antologie vhodná pro nevlídné večery, kdy venku se plíží stíny, v krbu praská oheň a z reproduktorů vám šeptají temné, staršidelné tóny nějaké obskurní kapely....
Kniha vyšla jako součást řady Holmesovských příběhů, které vydává brněnské nakladatelství Jota. Zde vyšlo osm svazků klasických příběhů a prozatím dvaadvacet svazků dalších autorů. Z nich jsou některé antologiemi povídek (Vraždy na Baker Street, Je to vražda, milý Watsone), jiné samostatnými příběhy nebo sbírkami povídek jednotlivých autorů (za všechny: Shrelock Holmes a vraždy v ledovém paláci, Chemické případy Sherlocka Holmese).

Antologie: Stíny nad Baker Street, Jota, Brno 2007
 
Březen 2009

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz