Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Recenze: Když chcete zbohatnout, myslete pozitivně!

Když Jozefu Karikovi vyšla jeho prvotina Slovanská magie, byla jsem nadšená. Kniha přinášela svěží styl do jinak nepříliš záživného světa magických knih v té době vycházejících. Byla to originální kniha, nabízející nový systém a byla plná nových nápadů. Když vyšla druhá knížka, Zóny stínu, byla jsem potěšena podstatně méně: Tabulkový styl jsem znala už ze Slovanské magie a osobní vyznání v doslovu se mi jevilo býti dost poplatné jak době, tak nevěřící duši. Knihu kazila rozvláčnost, ale i zde jsem vzdala hold autorovi, který bravurně zvládl rozumně (tj ani moc ani málo) přiblížit chytlavá témata, na něž nikdo není odborníkem, tudíž většina čtenářů zůstává otevřena informacím, ať jsou jakékoliv. A klobouk dolů musím dát před jediným současným píšícím okultním autorem, který vydal tak rozsáhlé a originální dílo.

Nejnovější knížka mne z tohoto pohledu zklamala. Text není informačně bohatý ani neodsýpá. Možná je tomu tak proto, že je psán americkým stylem (pro nejširší okruh čtenářů). Také je možné, že jsem čekala něco jiného – pravdy o tom, že finanční tok souvisí s tokem energie se melou na setkáních postarších vyznavaček New Age už nějaké to desetiletí a nauky o pozitivním myšlení taky nejsou objevem posledních trendů magie. A ty motivační otázky... no nebudu nadávat, už jsem některé z nich prakticky použila u svých klientů. Sice nemám ráda motivační literaturu, ale zrovna tyto „dotazníky“ jsou logicky poskládány a lze z nich čerpat při praxi. Velmi příjemně mne překvapila kapitolka o historii peněz, která – aspoň u mne – doplnila souvislosti a jistě posílí můj osobní koncept finanční magie.
V knize jsou i názory, s nimž nesouhlasím – ostatně od toho názory jsou, aby se různily: Spojení Pluta a podsvětí (ve významu zločineckého podsvětí) mi připadá prvoplánové. Jsou i jiné způsoby, kterak plutonské vlivy interpretovat. Nebo: Jsou-li peníze ekvivalentem energetického toku, je celkem zbytečné vypočítávat jejich vlastnosti – chovají se prostě jako energie. Sáhodlouhé popisy podvodných praktik a s tím spojené historky mohou působit v magické příručce jako nepatřičně vložený rámcový scénář scénář pro Áčko odpoledne na Nově. Jako experiment je to ale slušné, a připadá mi, že čtenáři to celkem snesli...
Přece ale chci závěrem knihu především pochválit: Když čtenář překousne popisnost textu, může se naučit mnoha novým přístupům. Může využít základní magické, někdy až čarodějnické, praktiky pro zlepšení své materiální situace. Kdo má rád vyprávění historek, přijde si taky na své.
Knihu vydalo nakladatelství Vodnář a tato péče se na ní podepsala jak jinak než výrazně kladně. Předchozí slovenské vydání (tuším to byl Ikar) moc pěkné nebylo.

Jozef Karika: Magie peněz, Vodnář, Praha 2008
 
duben 2008

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz