Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Rozhovor pro časopis Orientácia, podzim 2004

Tentokrát bohužel v podobě, kterou jsem odeslala redakci. Rozhovor byl přeložený do slovenštiny a redakčně upravený - tuto verzi jsem někde založila.... jsem nechutně roztržitá.
Orientácia bohužel už neexistuje. Vydavatel ji zrušil, jestli se nemýlím, tak z finančních důvodů. Škoda.


Otázky pre časopis Orientácia:

1. Okrem iných kníh ste v roku 2000 vydali publikáciu Sedmero věšteckých umění, v ktorej ste čitateľom v skratke priblížili numerológiu, chiromantiu, tarot a ďalšie divinačné postupy. Ktoré z týchto vešteckých umení je vaším najobľúbenejším a prečo?
V roce 1986 jsem začala vykládat obyčejné mariášové karty. Naučila jsem se to podle návodu a výklad se mi dobře dařil. Velice rychle jsem přišla na to, že možnosti věštectví jsou trošku jiné, než se obecně traduje. Nelze říkat druhému přesně jeho budoucnost. Takové sdělení působí jako sugesce nebo očarování, a člověk, který si nechává věštit, pak podvědomě usiluje o to, aby se mu věštba splnila. Proto jsem se snažila už od začátku podat výklad jako mapu situace, kdy současnost má své kořeny i své vyústění, ale současně je dáno, že určitý člověk má procházet konkrétním typem situací.
K tomuto mi mariášové karty dokonale vyhovovaly. Jsou vynikajícím psychologickým nástrojem a dokonale mi pomohou nalézt vše, co je třeba o druhém vědět, abych mu mohla prakticky poradit. Z praktického hlediska pokládám karty za nejužitečnější.
Asi o dva roky později jsem od jednoho ze spolupracovníků tehdejší Psychoenergetické laboratoře v Praze odkoukala numerologii. Je dost jednoduchá a dařila se mi velmi rychle. Není to ale nástroj věštby: numerologie dává obraz osobnosti, jejích vloh a překážek. Na základě konkrétního dotazu lze dedukovat výsledek, což je logická úvaha, nesouvisející s věštěním. Numerologii mám ráda, protože se o druhém člověku něco dozvím na první pohled.
O další dva nebo tři roky později jsem se setkala s tarotem a začala jsem se jím zabývat. I když jsou to také karty, nepoužívá se tarot k nijakému věštění, ale k vnitřnímu spojení s bytostmi na vyšších úrovních. Toto umění není jednoduché a daří se jen za jistých podmínek, které nejsou obvyklé. Proto se tarot začal mezi lidmi používat k vykládání o osobních problémech – čili jako vykládací karty.
Tarot používám denně pro svůj život. Ne že bych si vykládala karty, jestli něco mám nebo nemám udělat. Každá karta je bytostí, která se nějak odráží v tomto světě, a všechny ty bytosti lze nějak rozeznat a domluvit se s nimi. Tím získává člověk mnohé vědění o běhu událostí.

2. Ako by ste charakterizovali veštenie? Je to pokus o odhalenie budúcnosti, inšpiratívny impulz k rozpoznaniu súčasnosti, alebo čosi celkom iné?
Jak možná vyplynulo z předchozích řádků, nemám slovo věštění příliš v lásce. Pod tím slůvkem mnoho lidí hledá doslovné povídání o svém budoucím životě. Víra v moc osudu a v to, že vše je už dáno, je pohodlná, protože zbavuje člověka zodpovědnosti za to, co dělá – a když něco nedopadne podle jeho představ, může se na osud vymlouvat. Mnoho lidí po mně chce právě podobné úkony. Dokonce se mi jednou stala taková tragikomická příhoda. Když jsem svůj postoj k věštění vysvětlila jednomu pražskému novináři, byl velmi dotčen. Pak napsal: ...alibisticky tvrdí, že nevěští ani nepředpovídá budoucnost....
Při výkladu se ode mne lidé dočkají jednak charakteristiky své momentální situace, jednak stručného popisu hlavních rysů své osobnosti. Osobnost se nějak podílí na vzniku dotazované situace, a tato situace má naopak klientu pomoci v jeho osobním rozvoji. Obvykle mívá člověk volby, kterak bude reagovat, a to má své důsledky, mnohdy zdánlivě nečekané. Proto je třeba vědět, kam povedou různé druhy rozhodnutí. Většina lidí se pohybuje v daném schématu, které je dané – to je právě onen osud nebo karma. Schéma lze občas překonat nebo nějak oblafnout – to může být pro mnohého člověka důležitá informace. Takže toto je moje „věštění osudu“.

3. Môžete slovenským čitateľom aspoň v skratke priblížiť svoju cestu k ezoterike? Čím ste napríklad chceli byť ako dieťa?
Omlouvám se, ale ve zkratce to není možné vysvětlit. Prošla jsem mnoha tak zašmodrchanými událostmi, že jakákoli zkratka nutně vede k nesmyslu.
Takže jen kostra mého žití: Otec je matematik-inženýr, matka byla celý život úřednicí. Nikdo v rodině se nezabýval okultismem. Byla jsem zaražené, introvertní dítě, které si těžko hledalo kamarády. Celé dny jsem snila a vymýšlela si. Chvíli jsem chtěla být princeznou, chvíli paní na poště, prodavačkou v textilu nebo popelářkou. Nechtěla jsem studovat, utíkala z domu; hádala jsem se o politiku a vyšší principy, vždy jsem byla v opozici. Okultno přišlo za mnou, ne já za ním. Začaly se dít podivné náhody a zvláštní věci, snažila jsem se přijít tomu na kloub.

4. Osobne vnímam ženský záujem o čarodejníctvo a mágiu ako istú formu feminizmu, ako posilňovanie obrazu slobodnej nezávislej ženy. Súhlasíte so mnou?
Ne zcela. Ženy pronikají do mnoha tradičně mužských oblastí. Nejdříve to bylo volební právo, potom věda a výzkum, pak začaly ženy chodit do práce, dostávaly se do politiky. Obvykle s nimi přišlo něco nového, co v dané oblasti doposud nebylo. Že se ženy začaly zabývat i magií a vnášejí do pojetí magie jiný prvek, je součást kontinuálního, nejméně sto let trvajícího procesu návratu ženského prvku.
Dosavadní pojetí světa bylo mužské, patriarchální a objevilo se jako protiklad matriarchátu před několika tisícovkami let. V současné době jsme svědky proměny patriarchálního období na Věk Dítěte. Aby se mohlo dítě narodit, musí se oba prvky nejdříve spojit. Historicky překonané, ale již dospělé ženské chápání světa, se teď vrací z hlubin věků, aby se potkalo s mužskými hodnotami. Proces návratu ženských hodnot bude ještě dlouho trvat. Jistě to budou desítky let. Pak se začnou principy spojovat, a pak se bude čekat na zrození dítěte.
Prvek dítěte působí už dnes a jeho vliv je znát všude okolo nás. Třeba právě nezávislost: Svobodnější a nezávislejší nejsou jen ženy, ale i muži. Všichni lidé mají více svobody a více možností. Je to spojeno s rozvojem techniky, se sociálními vymoženostmi, které byly nemyslitelné celé věky lidského vývoje, i s celkovým společenským pokrokem. Nezávislost není jenom pozitivním jevem, protože je sestrou nezodpovědnosti a v důsledku znamená neschopnost přijmout a splnit povinnost – a to je v příkrém rozporu s uměními magie, které jsou, mimo jiné, právě o vědomí povinnosti. Člověk, který touží být jen nezávislý, se stává slabým.

5. S akými problémami a otázkami sa na vás najčastejšie obracajú klienti vo vašej brnenskej veštiarni Via Regia?
Lidé nejvíce řeší partnerské problémy. Vztahy jsou naším zrcadlem a tak si své potíže sami se sebou obvykle uvědomíme pomocí druhých lidí – a nejčastěji jsou to právě ti nejbližší. Toto uvědomění neprobíhá přímo, ale jakousi oklikou. Nejdřív vnímáme vztah a pak toho druhého nebo všechny ostatní, kteří nás nechápou a jsou nositeli špatných vlastností – samozřejmě těch našich, které si neuvědomujeme. Pochopit, v čem je potíž, když se necítím s někým dobře, když jsem sám/sama nebo když mám pocit, že mne ten druhý/druhá nemá rád je často klíčovým bodem pro pochopení sebe sama a svých cílů.
Na vztahy se ptají všichni, kteří přijdou. Nevzpomínám si za poslední rok na výjimku. Někdy se objeví otázky na práci, občas na zdraví.

6. Siahate po vešteckých umeniach aj vo chvíľach, keď stojíte pred nejakým rozhodnutím vy sama? Aký je váš názor na to, že človek by sám sebe nemal povedzme vykladať tarot?
Už jsem odpověděla v jiné souvislosti. Rozhodnutí je kontinuální děj, a pokud vím, jak jsem se rozhodovala v minulosti, vyplyne z toho, jak se mám rozhodnout v budoucnosti. Pokud mi to nedochází, musím počkat. Třeba to jde velice pomalu.... A to, že s tarotem žiji, už jsem taky říkala.
Proč by si někdo neměl vykládat tarot? I při tom nejobyčejnějším, nejprofánnějším použití tarotu jako vykládacích obrázků je to velice užitečná činnost. Karty obsahují obrazy, na které mysl podvědomě reaguje a tím sama sebe uvádí do pohybu, roste, sílí a dospívá. Ani používání obyčejných věšteckých metod, mariášek, vykládání z ruky nebo hádání z kávové sedliny nemůže nikomu uškodit. Tím, že člověk s pomůckou vážně a opravdově uvažuje nad svým problémem, si přece může jenom pomoci.
S tvrzením, že člověk sám si nemá vykládat, nebo věštit, chcete-li, jsem se v posledních asi dvou letech už setkala. Ale podívala jsem se na to z jiného úhlu: Zákaz je forma manipulace. Kdo vypustil toto tvrzení a čeho tím chtěl dosáhnout? Proč chtěl lidi zastrašit nebo čeho se sám bál?

7. Náš rozhovor vyjde v posledných týždňoch tohto roka. Čo vravíte ako veštica na nadchádzajúci rok 2005?
Zatím jsem se tím moc nezabývala. Teď, kdy odpovídám na otázky, je do začátku roku ještě daleko; tady a teď je aktuálnější.
Ale zkusím odhadnout aspoň pár trendů. Letošek je takový neurovnaný –soudím, že příští rok nebude o mnoho lepší. Události nabydou oproti letošnímu roku dynamičnosti. Lokální zmatky, nedůležité konflikty, mnoho povyku pro nic. Přehršel maličkostí, které člověk snadno přehlédne a odbude. Dravost, nestálost, pohyb, nejistota. Hodně se toho namluví, slova budou často lživá. Stav se nezhorší ani nezlepší, subjektivně se mohou někteří lidé cítit hůře.
Toto schéma lze aplikovat na osobní život i na politiku.
A co s tím? Lidé by měli mít každý svého průvodce, nejlépe v podobě konkrétního cíle, kterého chtějí během roku dosáhnout. Bez průvodce budou bloudit.
 
vloženo 15.6. 2005

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz